Trening umiejętności społecznych TUS: co to jest i jak zostać trenerem?

studia trener tus

W dobie rosnącej liczby wyzwań związanych z komunikacją oraz współpracą w grupie, specjaliści, którzy potrafią w skutecznie wspierać te umiejętności, są na wagę złota. Szczególnie że trening umiejętności społecznych (TUS) staje się coraz popularniejszym narzędziem w edukacji oraz terapii, pomagając dzieciom, młodzieży i dorosłym rozwijać kluczowe kompetencje społeczne. Dlaczego warto zostać trenerem?

TUS – co to jest?

Trening Umiejętności Społecznych (w skrócie TUS) to zorganizowane zajęcia terapeutyczne, których celem jest rozwijanie oraz doskonalenie umiejętności interpersonalnych u uczestników. TUS skupia się przede wszystkim na nauce skutecznej komunikacji, budowania relacji, a także radzenia sobie w trudnych sytuacjach społecznych. Zajęcia są prowadzone w małych grupach, dzięki czemu znacznie łatwiej jest eksperymentować z nowymi zachowaniami oraz rozwojem kompetencji społecznych przez praktykę.

Do głównych celów TUS należy zaliczyć przede wszystkim kształtowanie nawyków świadomej aktywności społecznej, wzmacnianie akceptowalnych społecznie zachowań, a także rozwijanie kompetencji komunikacyjnych. Popularnymi metodami w ramach Treningu Umiejętności Społecznych jest:

  • praca z tekstem;
  • praca w kręgu;
  • karty pracy;
  • historyjki obrazkowe;
  • ćwiczenia dramowe;
  • gry i zabawy;
  • modelowanie.

Zajęcia TUS – co to oznacza dla uczestników? Szereg korzyści

Regularne ćwiczenia takich umiejętności, jak asertywność, aktywne słuchanie lub rozwiązywanie konfliktów sprawia, że uczestnicy mogą zyskać większą pewność siebie w relacjach z innymi. To jednak nie koniec korzyści, jakie niosą za sobą zajęcia TUS. Co to oznacza dla osób, które biorą w nich udział? Przede wszystkim mogą dzięki ćwiczeniom:

  • lepiej kontrolować emocje;
  • skuteczniej wyrażać swoje potrzeby;
  • prawidłowo reagować na różne bodźce społeczne.

TUS znajduje szerokie zastosowanie u osób, które posiadają specyficzne trudności społeczne, jak np. autyzm, ADHD bądź zaburzenia lękowe. 

Trening umiejętności społecznych – co to jest za kierunek zawodowy?

W związku z rosnącą popularnością TUS rośnie zapotrzebowanie na trenerów, którzy mogą prowadzić zajęcia, diagnozować deficyty wśród uczestników oraz dobierać metody i narzędzia do konkretnej grupy.  Dostrzegasz potencjał w tej dziedzinie? Co to oznacza w kontekście Twojego przygotowania do zawodu? 

Warto zaznaczyć, że aktualnie nie istnieją formalne kwalifikacje, które pozwalają prowadzić tego typu zajęcia. W praktyce należy to do nauczycieli, psychologów, pedagogów oraz specjalistów posiadających kwalifikacje do zajmowania danego stanowiska, którzy w ocenie dyrektora legitymują się niezbędnymi kompetencjami do prowadzenia tego typu zajęć

trening umiejętności społecznych tus

Kluczowe studia podyplomowe 

Chcesz zdobyć dodatkowe kompetencje, które pozwolą Ci w skuteczny sposób prowadzić zajęcia? Zapisz się na studia podyplomowe Trening Umiejętności Społecznych i poznaj m.in.:

  • metody efektywnego kształtowania nawyków i wzmacniania zachowań społecznych;
  • techniki rozpoznawania i reagowania na trudne zachowania;
  • specyfikę pracy z grupami o różnych potrzebach.

Ukończenie kierunku pozwoli Ci poszerzyć perspektywy zawodowe i umożliwi pracę jako Trener Umiejętności Społecznych m.in. w placówkach edukacyjnych, ośrodkach pomocy społecznej czy prywatnych praktykach terapeutycznych

Praca jako Trener Umiejętności Społecznych daje ogromną satysfakcję z pomagania innym oraz z rozwoju kluczowych kompetencji, które poprawiają ich codzienne życie oraz relacje z innymi. Zapisz się na studia i rozwiń także swoje umiejętności interpersonalne oraz empatię, które są cenne zawodowo oraz prywatnie.

Dołącz do nas, by otrzymywać
więcej materiałów specjalnie dla Ciebie!

NEWSLETTER

Stawiasz na ciągły rozwój? My też! Zapisz się, by mieć stały dostęp do najnowszych informacji i wskazówek dotyczących zdobywania kwalifikacji zawodowych.

Zapisuję się do newslettera i wyrażam zgodę na otrzymywanie od Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego na podany adres e-mail informacji handlowych/marketingowych dotyczących oferowanych za pośrednictwem Serwisu produktów i usług (w tym nowych kierunków studiów, promocji oraz rabatów) na zasadach określonych w www.studia-online.pl/polityka_prywatnosci.