Uprawnienia pedagogiczne studia podyplomowe

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/99/studia/podyplomowe/przygotowanie-pedagogiczne/src-BlogPrzygPedag

Planując karierę zawodową zawsze trzeba sprawdzić wymagania do wykonywania danego zawodu. Oczywiście coraz więcej zawodów ulega deregulacji, jednak są też prace, które z zostały obłożone od górnie wymaganiami co do minimalnego wykształcenia. Mimo, że zawsze warto jest mieć doświadczenie zawodowe, które potwierdza umiejętności, to do uzyskania pracy na niektórych stanowiskach może to być za mało. Zwłaszcza jeśli chcemy pracować w szkole jako nauczyciel, pedagog czy nawet szkolny psycholog, potrzebne będzie konkretne wykształcenie, a do tego musi być ono odpowiednio udokumentowane.

Wiele osób zaczynając studia filologiczne rozważa dalszą ścieżkę kariery jako nauczyciel w szkole publicznej lub w placówce niepublicznej. Także wielu psychologów w jakimś punkcie swojej kariery zawodowej może dostać ofertę pracy ze szkoły jako psycholog szkolny. Jednak z samym tak zwanym wykształceniem przedmiotowym nie będzie można w szkole pracować. Nawet po skończeniu studiów wyższych w stopniu magistra. Potrzebne będzie jeszcze dodatkowo uzyskanie przygotowania pedagogicznego.

Uprawnienia pedagogiczne studia podyplomowe nadają najszybciej. Wbrew pozorom warto je uzyskać, zwłaszcza jeśli studiuje się kierunek, który może być podstawą do nauczania w szkole, czy jak psycholog, taka osoba może być potrzebna do prowadzenia dodatkowych zajęć czy konsultacji. Dlatego jeśli planujemy pracę w szkole lub też wiemy, że może nastąpić możliwość zatrudnienia w takim miejscu warto od razu pomyśleć o uprawnieniach pedagogicznych.

Studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego oferuje między innymi Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Program studiów obejmuje 3 semestry nauki, co przekłada się na 270 godzin nauki oraz trzeba zrealizować na tym kierunku także 150 godzin praktyk zawodowych. Jednak oferowane studia przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego są prowadzone na platformie e-learningowej. Oznacza to kilka rzeczy. Po pierwsze można zapisać się w dowolnym czasie, nawet jeśli już trwa semestr akademicki. Po drugie otrzymujemy indywidualną możliwość nauki, co przekłada się też na to, że sami wybieramy czas nauki i ilość realizowanego materiału na raz. Po trzecie studia podyplomowe można zacząć, gdy ma się co najmniej ukończone studia I stopnia, a więc kończąc studia z tytułem magistra można mieć też równocześnie zrealizowane studia podyplomowe.

Jednak najważniejsze jest to, że sama szkoła wpisana jest do rejestru szkół wyższych oraz do ewidencji instytucji szkoleniowych, a zyskany dyplom daje uprawnienia pedagogiczne. Świadectwo wydawane jest na wzorze zgodnym z wzorem MNiSW.