Ostatnia aktualizacja artykułu: 20 kwietnia 2023
Stereotypowy obraz logopedy przedstawia najczęściej specjalistę pomagającego najmłodszym pacjentom, u których zdiagnozowano różne ograniczenia mowy. I choć jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, należy zauważyć jednak, że zakres obowiązków na tym stanowisku jest jednak znacznie szerszy i nie obejmuje jedynie diagnostyki i terapii zaburzeń językowych dzieci. Dzięki wszechstronnej i fachowej wiedzy, jaką dysponuje logopeda praca tego specjalisty pozwala pomóc także innym grupom pacjentów. Jakim? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Logopeda – na pomoc w zaburzeniach mowy
Mowa odgrywa jedną z najważniejszych ról w kontekście prawidłowego rozwoju każdego człowieka pod względem poznawczym, emocjonalnym czy społecznym. Możliwość sprawnego porozumiewania się nie tylko służy własnej aktywności, ale również wpływa na sposób interpretowania otaczającego świata. Niestety, nie u wszystkich osób proces rozwoju mowy przebiega w sposób prawidłowy, a u niektórych istnieją inne czynniki wpływające na zaburzenia aparatu odpowiadającego za poprawną wymowę.
Osoby, u których wykryto nieprawidłowości w tym zakresie, nie zostają jednak bez pomocy. Badaniami i działaniami profilaktycznymi zajmuje się w takich przypadkach logopeda, który dokonuje diagnostyki stanu mowy i prowadzi terapię mającą na celu zniwelowanie wszelkich zaburzeń.
ZDOBĄDŹ UPRAWNIENIA DO PRACY JAKO LOGOPEDA ZAPISUJĄC SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE
Studia podyplomowe z logopedii, czyli jak zdobyć wiedzę i kwalifikacje
Czas trwania terapii jest sprawą indywidualną i zależy od każdego pacjenta oraz danego przypadku. Dużo jednak zależy od umiejętności i wiedzy samego logopedy, który musi zdobyć ją w drodze do uzyskania wymaganych uprawnień. Studiując kierunek „Logopedia” na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego, słuchacze podczas 4 semestrów realizują dopracowany i rozbudowany program przygotowujący do pracy z każdą z niżej opisanych grup.
Logopedia podyplomowa ma charakter kwalifikacyjny, dlatego absolwenci oprócz dawki niezbędnej wiedzy uzyskują uprawnienia do wykonywania zawodu jako logopeda lub nauczyciel logopeda. Więcej informacji znajdziesz na stronie Studia podyplomowe Logopedia.
Pomoc logopedyczna od najmłodszych lat
Opieką logopedyczną mogą zostać objęte już kilkutygodniowe niemowlęta. Choć mają jeszcze dużo czasu do pełnego wykształcenia mowy, mogą u nich wystąpić różne komplikacje o podłożu logopedycznym. Mowa przede wszystkim o problemach z karmieniem – odczuwanie bólu przez matkę, prężenie czy ulewanie może wskazywać przykładowo na skrócone wędzidełko językowe.
Nauczyciel logopeda – praca z najmłodszymi pacjentami
Najliczniejszą grupę pacjentów stanowią dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a także nastolatkowie. Są to osoby narażone na różne rozwojowe problemy mowy, które dostrzegane są często przez nauczycieli i wychowawców. Do najczęstszych zaburzeń, z jakimi styka się nauczyciel logopeda, czyli osoba posiadająca kwalifikacje do organizacji pomocy logopedycznej na terenie szkoły, zalicza się:
-
- jąkanie,
- seplenienie,
- dyzartia (problem z artykulacją),
- parafazja (przekręcanie wyrazów lub dobór nieodpowiednich słów).
Praca logopedy z osobami dorosłymi
W pracy logopedy bardzo ważne jest podejście do pacjentów. Szczególnie młodzieży i dzieci, które mogą łatwo zniechęcić się do wykonywania kolejnych zadań. Specjalista powinien umieć zainteresować podopiecznych i wykazać się m.in. kreatywnością i empatią.
Inaczej sytuacja wygląda w pracy z osobami dorosłymi. Do gabinetu logopedy trafiają najczęściej osoby po wypadkach lub długotrwałym leczeniu, u których stwierdzono np. uszkodzenie układu nerwowego. W takich przypadkach ćwiczenia logopedyczne mają za zadanie utrzymanie pacjenta w najlepszej kondycji przez możliwie jak najdłuższy czas. Osoby dorosłe preferują rzeczowe podejście do sprawy i konkretne tłumaczenie poszczególnych ćwiczeń.
Logopedia studia – czy warto podjąć naukę?
Ukończenie studiów logopedycznych pozwala poprowadzić ścieżkę zawodową w wielu rożnych obszarach, a wiedza zdobyta w trakcie nauki pozwala podjąć pracę m.in. w poradniach, domach dziecka, placówkach oświatowych czy w prywatnych gabinetach. Przystępna forma nauki oferowana przez WSKZ sprawia, że zdecydowanie warto studia logopedyczne podjąć już teraz.