dr Artur Jabłoński
dr Artur Jabłoński

Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie językoznawstwa, magister historii. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

Doświadczenie zawodowe zdobywał jako członek kolegium redakcyjnego studenckiego pisma „Tatczëzna”, dziennikarz TVP S.A. Gdańsk, redaktor programu „Rodnô Zemia”, społeczny redaktor naczelny miesięcznika „Pomerania”, wspólnik Media Kaszëbë Sp. z o.o., wydawca serwisów informacyjnych w języku kaszubskim i

polskim w Radio Kaszëbë oraz Starosta Pucki. Od 2017 pracuje jako nauczyciel języka kaszubskiego oraz historii własnej Kaszubów w Prywatnej Dwujęzycznej Szkole Podstawowej „Naja Szkòła” w Wejherowie. W latach 1997-2016 był aktywnym członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, od 2003 – Stowarzyszenia Ziemia Pucka, a od 2011 – Stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota. Były Członek Międzyrestortowego Zespołu ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Komisji Wspólnej Rząd i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, gdzie w latach 2008-2012 pełnił funkcję Współprzewodniczącego. Brał czynny udział w międzynarodowych projektach językowych i medialnych oraz badaniach terenowych, głównie związanych z tożsamością i językiem kaszubskim. W 2011 roku został wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz mniejszośc narodowych i etnicznych w Polsce.