Ostatnia aktualizacja artykułu: 12 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/1032/studia/podyplomowe/nauczanie-przedmiotow-zawodowych-w-ramach-ksztalcenia-w-zawodzie-technik-organizacji-turystyki/src-BlogOrgTuryst
Nastały złote czasy dla międzynarodowej turystyki, która także nawet na terenie Polski ma się wyśmienicie. Powstają nowe biura turystyczne, odziały rozpoznawalnych firm czy też w ramach lokalnych działań Urzędy Miast tworzą specjalne stanowiska ds. promocji i turystyki. Wszystko to dzieje się za sprawą poprawy stopy życiowej i warunków finansowych społeczeństwa, a to z kolei sprzyja zwiększeniu wydatków w gałęzi usług turystycznych.
Nie trzeba chyba mówić o tym, że wraz z rozwojem infrastruktury turystycznej rośnie też zapotrzebowanie na pracowników w działach marketingu, organizacji imprez czy obsługi klientów. I choć kierunek turystyki jest masowo oblegany przez studentów, to jednak większość decyduje się na inną ścieżkę edukacji. Zamiast poświęcać 5 lat na naukę i zdobycie tytułu magistra, zdobywają tytuł technika organizacji turystycznej w o wiele krótszym czasie w szkole zawodowej lub w ramach kursów kwalifikacyjnych. Studia wyższe są bardziej opłacalne jeśli zamierzamy przygotowywać innych do wykonywania zawodu. Wówczas aby zostać nauczycielem przedmiotów z obszaru turystyki, wystarczy uzupełnić swoją edukację o kwalifikacje nauczycielskie, jak np. nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach kształcenia w zawodach – technik organizacji turystyki.
Owy kierunek obejmuje kształcenie z przedmiotów teoretycznych i praktycznych, a w tym podstaw turystyki, marketingu usług, geografii turystycznej, obsługi informatycznej w turystyce i wiele innych, które mają przygotować uczniów do zdania egzaminów kwalifikacyjnych TG.14 i TG.15. Rolą nauczyciela jest oczywiście mieć szeroką wiedzę z obszaru turystyki, jednakże może się specjalizować i uczyć innych tylko konkretnych jej działów. A uczyć w szkołach warto, ponieważ praca nauczyciela jest stabilna i co roku coraz lepiej opłacana.
Pytanie tylko, gdzie zdobyć odpowiednie kwalifikacje potrzebne dla nauczycieli? Powinna to być uczelnia znana, z długim stażem na rynku usług edukacyjnych, nadto realizująca program zajęć zgodny z wymogami MEN i MNiSW. Taką placówką jest choćby Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Jej zaletą z pewnością jest możliwość dopasowania swojego grafiku dnia do zajęć, gdyż studia podyplomowe odbywają się w trybie online. A to oznacza, że uczymy się kiedy i gdzie chcemy, a na koniec otrzymamy tak samo ważne świadectwo jak na kierunkach stacjonarnych.
Studia są prowadzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.