Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/538/studia/podyplomowe/psychologia-w-wychowaniu-i-nauczaniu-dziecka/src-BlogPsychWych
Wychowanie i nauczanie dzieci nie jest łatwym zajęciem. W pierwszych latach życia dziecka pełną odpowiedzialność za te zadania przejmują rodzice czy inni opiekunowie. Jednak kiedy dziecko idzie do placówki przedszkolnej, a potem szkoły podstawowej, później ponadpodstawowej, rolę nauczyciela i wychowawcy przejmują nauczyciele. Właśnie dlatego Minister Edukacji Narodowej co rusz wprowadza nowe rozporządzenia, które między innymi regulują kwalifikacje zawodowe, jakie powinni posiadać pracownicy placówek oświatowych, aby móc pracować z dziećmi. Odpowiednie wykształcenie nauczycieli jest niezbędne, aby z ich pracy dzieci odnosiły jak największy pożytek.
Oprócz wykształcenia przedmiotowego, nauczyciel musi mieć przygotowanie pedagogiczne. Jednak warto też zapisać się na studia podyplomowe psychologia w wychowaniu i nauczaniu dziecka. Takie studia trwają 194 godziny, podzielone na dwa semestry. Można się na nie zapisać w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Uczelnia oferuje studia przez e-learning, dzięki czemu można studiować bez wychodzenia z domu. W tej uczelni stawia się na jakość, co widać choćby po uzyskanym przez nią certyfikacie ISO. Placówka oczywiście jest zweryfikowana przez MEN. Studia są prowadzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Kto powinien zapisać się na takie studia? Program kształcenia ma dostarczyć najbardziej rzetelnej wiedzy z zakresu psychologi wychowawczej i rozwojowej oraz pozwolić na rozwinięcie umiejętności i kompetencji potrzebnych osobom pracującym w roli opiekuna, wychowawcy czy nawet doradcy zawodowego. Dlatego można powiedzieć, że szczególny pożytek z tego typu studiów doskonalących odniosą osoby pracujące w przedszkolach i szkołach, jak nauczyciele, wychowawcy, pedagogowie czy też szkolni psycholodzy. Także osoby, które mają kontakt z dziećmi i młodzieżą jak psycholodzy, socjolodzy czy pracownicy opieki społecznej powinni pomyśleć o nabyciu wiedzy z tej dziedziny. Nie da się ukryć, że i lekarze czy terapeuci bardzo często muszą współpracować z dziećmi, więc i im taki materiał może się przydać. Inni pracownicy szpitali, czy nawet domów pomocy społecznej albo poradni psychologiczno-pedagogicznych również powinni być zapoznani z rzetelną wiedzą. Co ciekawe są to też studia dedykowane dyrektorom placówek dydaktycznych jak szkoły i przedszkola, osobom pracującym w administracji samorządowej czy też planującym otworzenie własnego przedszkola lub praktyki pedagogicznej.