Technik administracji – egzamin i szanse zawodowe

technik administracji

Praca w jednostkach organizacyjnych administracji od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko z uwagi na stabilne zatrudnienie, ale również przejrzysty system awansu zawodowego. Decyzję o poprowadzeniu swojej kariery w tym kierunku mogą podjąć już absolwenci szkół podstawowych, którzy wybiorą odpowiedni profil technikum. Dla osób, które chcą pracować jako technik administracji egzamin stanowi przepustkę do zdobycia uprawnień zawodowych i otwiera możliwość dalszego kształcenia.

Technik administracji – czy warto kształcić się w tym kierunku?

Popularność klas o profilu administracyjnych wynika z wielu powodów. Aspirujący specjaliści tej branży dostrzegają możliwość stabilnego zatrudnienia pod kątem wynagrodzenia oraz dni wolnych. Dużą zaletą są liczne dodatki do pensji (popularne „trzynastki” lub „Wczasy pod Gruszą”), dzięki którym praca w administracji jest po prostu opłacalna. Bardzo dużym atutem pracy w obszarze administracji jest przejrzysty system awansów, którego próżno szukać w innych branżach skupionych wokół prywatnych przedsiębiorstw.

ZDOBĄDŹ UPRAWNIENIA DO NAUCZANIA ZAWODU TECHNIK ADMINISTRACJI ZAPISUJĄC SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE

Technik administracji dzięki swojej szerokiej wiedzy może poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w wielu różnych kierunkach. Absolwenci, którzy zdadzą egzamin nie muszą martwić się o ilość ofert pochodzących m.in. z:

  • urzędów miast, gminy, powiatu i innych jednostek administracji publicznej,
  • ministerstw, agencji rządowych, kancelarii,
  • organizacji pozarządowych – m.in. fundacji, stowarzyszeń,
  • działów kadr, administracji czy księgowości prywatnych przedsiębiorstw,
  • sądów, prokuratury czy jednostek Policji.

Ile zarabia technik administracji?

Jak widać istnieje wiele różnych możliwości poprowadzenia ścieżki kariery dla technika administracji. Czy warto jednak kształcić się w tym kierunku ze względu na wynagrodzenie? Na to, ile zarabia technik administracji, wpływa wiele różnych aspektów, jak np. staż, miejsce pracy, region kraju czy specyfika stanowiska i zakres obowiązków. Według portalu wynagrodzenia.pl pensja technika administracji kształtuje się na poziomie od 3560 zł brutto do 4880 zł.

technik administracji egzamin

Technik administracji – egzamin

Zanim absolwent technikum postawi swoje pierwsze kroki zawodowe, musi potwierdzić swoje odpowiednie przygotowanie do pracy. Zakres wiedzy oraz praktycznych umiejętności, które musi posiadać absolwent, zawarty jest w standardach wymagań do danej specjalności.

Aspekt ten weryfikuje egzamin, którego zaliczenie jest przepustką do dalszego rozwoju kariery. Składa się on z dwóch części:

  • pisemnej, która trwa 60 minut i polega na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru składającego się z 40 pytań,
  • praktycznej, który przeprowadzany jest na specjalnym stanowisku egzaminacyjnym, dostosowanym do realizacji zadań związanych z daną profesją, trwa od 120 do 240 minut.

Technik administracji – przedmioty w kształceniu zawodowym

Uczniowie, którzy wybiorą kształcenie w kierunku technik administracji, przedmioty realizują z podziałem na teoretyczne i praktyczne. Do pierwszej grupy – poza językiem obcym i zajęciami z zakresu działalności gospodarczej w jednostce organizacyjnej – zaliczyć można m.in. podstawy:

  • prawa cywilnego,
  • prawa pracy,
  • finansów publicznych,
  • prawa administracyjnego,
  • statystyki.

Egzamin weryfikuje także przygotowanie zdobyte podczas zajęć praktycznych, do których zalicza się wykonywanie pracy biurowej i postępowanie w administracji.

Nauczanie przedmiotów zawodowych – technik administracji

Wynik egzaminu zależy oczywiście od wiedzy i umiejętności samego ucznia, jednak ogromne znaczenie w procesie jego przygotowania odgrywa nauczyciel przedmiotów zawodowych. Wykwalifikowany nauczyciel może nie tylko sprawić, iż podopieczny bez problemu poradzi sobie z zadaniami egzaminacyjnymi, ale również może zainspirować ucznia do dalszego kształcenia w tym kierunku.

Niektórzy absolwenci technikum odkrywają w sobie z biegiem lat predyspozycje do dzielenia się swoim doświadczeniem oraz wiedzą z innymi i chcą poprowadzić swoją karierę zawodową w kierunku dydaktycznym. Niezbędne do zdobycia kwalifikacji do nauczania przedmiotów z tego zakresu mogą okazać się studia podyplomowe przygotowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego na kierunku „Nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach kształcenia w zawodzie – technik administracji”.