Kto może otworzyć gabinet terapii pedagogicznej?

studia podyplomowe terapia pedagogiczna

Ostatnia aktualizacja artykułu: 3 stycznia 2024

Praca na stanowisku terapeuty pedagogicznego w szkole może przynieść wiele satysfakcji w postaci obserwowanej poprawy kondycji psychofizycznej dzieci i młodzieży w środowisku szkolnym. Niemniej jednak często ambicje – zarówno zawodowe i finansowe – pedagoga szkolnego sprawiają, iż podejmuje on pracę w prywatnej poradni lub planuje założenie własnej działalności. W tym artykule sprawdzimy, kto może otworzyć gabinet terapii pedagogicznej.

Prywatny gabinet terapii pedagogicznej – popularny kierunek rozwoju pedagogów

Terapeuta pedagogiczny jest osobą zatrudnianą w przedszkolach lub szkołach, aby prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla uczniów posiadających zaburzenia oraz odchylenia rozwojowe. Jego zadaniem jest niwelowanie trudności, przyczyn oraz objawów niepowodzeń edukacyjnych. Jak się jednak okazuje, nie musi on świadczyć swoich usług jedynie w szkole.

Aktualnie coraz więcej pedagogów decyduje się na otworzenie własnego gabinetu terapii pedagogicznej upatrując w tym nie tylko sposobu na rozwój zawodowy, ale również szans na znaczny wzrost dochodów. W odróżnieniu od pracy w szkole, prowadzenie gabinetu terapii pedagogicznej wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami wynikającymi z założenia działalności gospodarczej, które nie zniechęcają osób aspirujących do prowadzenia takiego biznesu.

CHCESZ OTWORZYĆ WŁASNY GABINET TERAPII PEDAGOGICZNEJ? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNĄ WIEDZĘ ORAZ UMIEJĘTNOŚCI DO PRACY

Kto może otworzyć gabinet terapii pedagogicznej?

Wielu rodziców nieusatysfakcjonowanych z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu bądź szkole, do której uczęszcza ich dziecko, szuka wsparcia w prywatnych gabinetach terapii pedagogicznej. Zarówno prawnych opiekunów młodych pacjentów, jak również osoby aspirujące do rozpoczęcia takiej działalności zastanawia często to, kto może otworzyć gabinet terapii pedagogicznej.

W świetle aktualnych przepisów nie istnieją żadne prawne wymogi i prywatny gabinet terapeutyczny może otworzyć praktycznie każda zainteresowana osoba. W świetle etyki zawodu pedagoga i z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz efektywności terapii, powinna być to osoba posiadająca odpowiednie przygotowanie – zarówno merytoryczne, jak i praktyczne – oraz doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Umożliwi to trafne diagnozowanie każdego przypadku i podjęcie właściwych kroków terapeutycznych.

Wiedza i udokumentowane przygotowanie, czyli studia pedagogiczne

O ile w przypadku terapeutów pedagogicznych zatrudnionych w szkole sprawa kwalifikacji i wiedzy jest rozwiązana (każdy z nich musi spełnić wymogi pod kątem wykształcenia określone w przepisach, aby zostać zatrudnionym), o tyle osoby nieposiadające przygotowania mogą wybrać kilka form uzyskania niezbędnej wiedzy i umiejętności.

Od lat najskuteczniejszą i najbardziej pożądaną formą zdobycia udokumentowanego i kompleksowego przygotowania do prowadzenia terapii pedagogicznej są podyplomowe studia pedagogiczne o charakterze kwalifikacyjnym.

Kto może otworzyć gabinet terapii pedagogicznej

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób zainteresowanym prowadzeniem własnego gabinet terapii pedagogicznej, nasza Uczelnia przygotowała kierunek „Diagnoza, rewalidacja i terapia pedagogiczna”. Absolwenci uzyskują przygotowanie zarówno do prowadzenia własnego gabinetu, jak również podjęcia zatrudnienia jako nauczyciel specjalista terapii pedagogicznej oraz pedagog specjalny.

Gabinet terapii pedagogicznej – cennik motywuje do rozpoczęcia własnej działalności

Wiedza zdobywana w trakcie studiów pozwala rozpocząć prowadzenie własnej działalności. Jedną z największych motywacji do samodzielnego udzielania pomocy jest aktualny cennik gabinetów terapii pedagogicznych. Pozwala on terapeutom szybko przekalkulować, ile mogą zarobić posiadając własny biznes.

Terapia pedagogiczna – cena za godzinę

Cena za godzinę terapii pedagogicznej waha się w zależności od kilku czynników – przede wszystkim regionu kraju, renomy gabinetu, a także udokumentowanych kwalifikacji. Specjaliści posiadający doświadczenie oraz odpowiednie wykształcenie mogą pobierać około 150 zł za godzinną terapię pedagogiczną.