Nowości w edukacji informatycznej. Nauczycielu, nadążaj za uczniami!

studia nauczanie edukacji informatycznej

Edukacja informatyczna to jeden z ulubionych przedmiotów uczniów klas I-III, którzy świetnie odnajdują się w świecie nowych technologii. Jeśli prowadzisz zajęcia z tego zakresu, musisz nadążać za swoimi podopiecznymi i aktualnymi trendami. Jakie nowości w edukacji informatycznej warto znać, będąc nauczycielem informatyki w ramach kształcenia zintegrowanego?

Edukacja informatyczna – jakie nowe narzędzia powinieneś znać?

Jako nauczyciel edukacji informatycznej musisz być na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Dzięki znajomości branży i aktualnej wiedzy możesz dostosować tematykę poruszaną na zajęciach do programu nauczania. Twoi uczniowie będą również bardziej zaangażowani w proces kształcenia, gdy na zajęciach będziesz wykorzystywać ciekawe aplikacje i programy.

Programy edukacyjne

Jedną z nowości w edukacji informatycznej jest specjalny program edukacyjny Informatyka. Stworzony został przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe i oferuje ponad 360 animowanych ćwiczeń dla uczniów klas I-III. Dzięki nim Twoi uczniowie mogą w interaktywny sposób nauczyć się wielu czynności na komputerze, w tym m.in.:

  • obsługi myszy i pisania na klawiaturze;
  • programowania wizualnego;
  • pracy z edytorem tekstu.
nowości w edukacji informatycznej

Dzięki różnym poziomom trudności, można w łatwy sposób zmotywować dzieci do pracy poprzez zabawę. Program został stworzony w taki sposób, aby był interesujący dla uczniów, a jednocześnie łatwy w obsłudze dla nauczycieli. 

Innym przydatnym programem w edukacji najmłodszych jest Informatyka dla Smyka. Realizując ćwiczenia w ramach przygotowanego pakietu 25 lekcji, Twoi uczniowie zdobędą umiejętności m.in. z zakresu algorytmiki, programowania oraz obsługi sprzętu komputerowego.

CHCESZ ZDOBYĆ KWALIFIKACJE DO NAUCZANIA TEGO PRZEDMIOTU? ZAPISZ SIĘ NA PEDAGOGICZNE STUDIA PODYPLOMOWE

Nowości w edukacji informatycznej – nauka programowania

Ważnym punktem podstawy programowej jest opanowanie przez Twoich uczniów umiejętności z zakresu programowania wizualnego. W przekazaniu niezbędnych informacji podopiecznym pomogą Ci liczne aplikacje:

  • Stratch – to aktualnie jeden z najpopularniejszych programów, który pozwala najmłodszym poznać tajniki algorytmów za pomocą układanych kolorowych bloków. Dzieci mogą tworzyć dzięki aplikacji proste animacje oraz gry.
  • Run Marco – to aplikacja polegająca na wydawaniu za pomocą prostego kodu poleceń bohaterowi, który porusza się po planszy.
  • CodeSpark – wyróżniona licznymi nagrodami aplikacja oferuje wiele ćwiczeń i gier edukacyjnych, które wprowadzają dzieci z klas I-III w świat informatyki. Dzięki interaktywnym historiom z ilustracjami i muzyką uczniowie poznają podstawy kodowania i rozwijają kreatywność.

Eksplorację świata informatyki umożliwią również interaktywne tablice, dzięki którym możesz przekazywać wiedzę swoim uczniom w bardziej intuicyjny i angażujący sposób.

Nauka bezpiecznego poruszania się w Sieci

Na rynku dostępnych jest aktualnie coraz więcej narzędzi, dzięki którym możesz w skuteczny sposób wytłumaczyć uczniom zasady bezpiecznego poruszania się w cyfrowym świecie. Pomogą Ci w tym narzędzia takie jak Asy Internetu (Be Internet Awesome) od firmy Google. Jest to zestaw gier logicznych, dzięki którym uczniowie poznają podstawy bezpieczeństwa oraz udzielania się w mediach społecznościowych.

nowości w edukacji informatycznej

Kreatywne podejście do nauczania informatyki

W Sieci znajdziesz znacznie więcej propozycji przydatnych aplikacji oraz programów, które możesz wdrożyć do swoich zajęć. Oprócz nauki programowania, czy też bezpiecznego poruszania w Internecie, warto skorzystać z narzędzi, które pozwolą Ci zrealizować wspólnie z uczniami różnego rodzaju projekty, jak np. tworzenie animacji czy prezentacji multimedialnych. Warto szukać aplikacji przydatnych do nauki również innych przedmiotów – Twoi podopieczni oswoją się z danym programem i nauczą się korzystać z jego funkcji.

Studia podyplomowe dla nauczycieli

Rozwój swoich kompetencji i nieustanna aktualizacja wiedzy jest ważna szczególnie w przypadku nieustannie ewoluującej informatyki. Jeśli chcesz zdobyć kompetencje w zakresie wiedzy, umiejętności oraz metodyki nauczania, zapisz się na studia podyplomowe Edukacja informatyczna dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.

Kierunek dostępny w ofercie naszej Uczelni pozwoli Ci pogłębić wiedzę na temat wykorzystania szerokiej gamy cyfrowych narzędzi do nauczania informatyki w ramach kształcenia zintegrowanego. Więcej o tym, jak duże znaczenie ma dla uczniów wiedza z tego zakresu, przeczytasz w naszym artykule „Jaką rolę odgrywa dziś nauczanie podstaw informatyki w szkołach?”.