Doradca zawodowy i nauczyciel przedsiębiorczości – zdobądź kwalifikacje

studia pedagogiczne nauczanie doradztwa zawodowego i przedsiębiorczosci

Z biegiem lat uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych usamodzielniają się, a także  podejmują ważne życiowe decyzje w postaci wyboru ścieżki zawodowej kariery. Do tych ważnych momentów przygotowują ich jednak nie tylko rodzice, ale również nauczyciele na zajęciach z doradztwa zawodowego oraz przedmiotu podstawy przedsiębiorczości. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na osoby przygotowane do ich prowadzenia coraz więcej nauczycieli chce zdobyć uprawnienia do nauczania. Dzięki WSKZ mogą oni zdobyć kwalifikacje równolegle do dwóch przedmiotów.

Poradnictwo zawodowe w szkole

Doradztwo zawodowe to zajęcia, które pojawiają się w planach uczniów klasy VII i VIII. To szczególnie ważny moment dla młodzieży, ponieważ wraz z końcem szkoły podstawowej dokonują ważnej decyzji w postaci wyboru dalszego kierunku kształcenia. Nauczyciel posiadający kwalifikacje do nauczania tego przedmiotu pozwala uczniom odkryć własne możliwości i zainteresowania, jak również wprowadzają ich w świat zawodów oraz rynku pracy. Zajęcia z poradnictwa zawodowego przygotowują więc do świadomego podjęcia wyboru i zaplanowania własnego rozwoju.

Podstawy przedsiębiorczości

Poważne wybory dotyczące przyszłości zawodowej idą w parze z pierwszymi samodzielnymi krokami w świecie ekonomii i gospodarki. Wiedza z tego zakresu to bowiem podstawa przedsiębiorczości młodego człowieka, dlatego nauczyciel posiadający kwalifikacje do nauczania przedmiotu pozwala zrozumieć uczniom mechanizm działania systemu finansowego w naszym kraju, a także przygotować do roli pracownika bądź osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą.

Kierunek kwalifikacyjny do nauczania poradnictwa zawodowego i podstawy przedsiębiorczości

Doradztwo zawodowe i podstawy przedsiębiorczości to tożsame dziedziny, które często nauczane są przez jednego nauczyciela. Chcąc wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy i poszerzyć zakres swoich kompetencji, osoby zainteresowane prowadzeniem tych przedmiotów mogą zrealizować kwalifikacyjne studia podyplomowe.

Taki charakter kierunku oznacza, że absolwent oprócz praktycznego i merytorycznego przygotowania uzyskuje uprawnienia do nauczania danego przedmiotu. Studia podyplomowe podlegają przepisom rozporządzenia, które określa zarówno sposób i czas realizacji, jak również ich program.

Aspirujący nauczyciele tych dwóch przedmiotów mogą zdobyć uprawnienia realizując studia podyplomowe o nazwie Doradztwo zawodowe i podstawy przedsiębiorczości. Zgodnie z aktualnymi przepisami nie jest możliwe uzyskanie kwalifikacji przez słuchacza realizującego kierunek składający się z więcej niż jednego przedmiotu. Z tego względu studia oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego to dwa realizowane równolegle kierunki:

  • Doradztwo zawodowe,
  • Nauczanie podstaw przedsiębiorczości.

Nazewnictwo studiów ma na celu uproszczenie proces rejestracji, a także korzystanie z internetowego konta słuchacza. Absolwenci kierunku Doradztwo zawodowe i podstawy przedsiębiorczości uzyskują więc dwa osobne świadectwa ukończenia studiów podyplomowych, a także dwie oddzielne kwalifikacje pozwalające podjąć pracę zarówno jako nauczyciel podstaw przedsiębiorczości, jak również nauczyciel doradztwa zawodowego.doradca zawodowy studia dla nauczycieli

Podstawy przedsiębiorczości i doradztwo zawodowe – studia podyplomowe jedną z dróg do zdobycia kwalifikacji

Aby aspirujący nauczyciel podstaw przedsiębiorczości oraz doradztwa zawodowego mógł zostać zatrudniony, musi spełnić wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Aby zdobyć kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, kandydat musi ukończyć studia:

  1. I lub II stopnia bądź jednolite magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne;
  2. I lub II stopnia bądź jednolite magisterskie na kierunku, którego efekty uczenia się, o których mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne;
  3. I lub II stopnia bądź jednolite magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2, i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Do prowadzenia doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych należy posiadać dyplom studiów minimum I stopnia. Podstawy przedsiębiorczości realizowane są w szkołach ponadpostawowych, więc przyszły nauczyciel powinien posiadać dyplom studiów magisterskich. Dodatkowo takie osoby powinny posiadać przygotowanie pedagogiczne oraz wykształcenie kierunkowe.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ KWALIFIKACJE DO PROWADZENIA LEKCJI Z DORADZTWA ZAWODOWEGO ORAZ PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

W przeciwnym wypadku jedną z dróg do zdobycia kwalifikacji jest zrealizowanie studiów podyplomowych z nauczanego obszaru – w tym przypadku z zakresu doradztwa zawodowego oraz podstaw przedsiębiorczości.

Studia podyplomowe doradca zawodowy i podstawy przedsiębiorczości – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszym aspektem pod kątem wyboru studiów powinna być weryfikacja, czy szkoła wyższa spełnia nowe standardy kształcenia, które określa Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Według tego aktu prawnego absolwent, który zrealizował dwa przedmioty w ramach jednego kierunku nie może uzyskać kwalifikacji do nauczania tych przedmiotów.

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje studia, które odbywają się zgodnie z aktualnymi przepisami – są to dwa kierunki realizowane w sposób równoległy, a absolwenci uzyskują dwa oddzielne świadectwa i kwalifikacje – do nauczania doradztwa zawodowego oraz do nauczania podstaw przedsiębiorczości.