Integracja sensoryczna studia podyplomowe – przewodnik po specjalizacji

studia dla terapeutów si

Ostatnia aktualizacja artykułu: 28 sierpnia 2023

05Zaburzenia na tle sensorycznym to coraz powszechniejszy problem, z którym mierzą się najczęściej dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Z uwagi na fakt, iż taka terapia jest wymagająca nie tylko dla młodego pacjenta, ale również osoby prowadzącej zajęcia, można zauważyć rosnące zapotrzebowanie na specjalistów posiadających odpowiednie przygotowanie do pracy. Osobom, które chcą zdobyć umiejętności z perspektywicznej dziedziny, jaką jest integracja sensoryczna studia podyplomowe pomogą znacznie rozwinąć kompetencje niezbędne do efektywnej terapii.

Terapeuta integracji sensorycznej – stanowisko coraz bardziej pożądane

Kiedy układ nerwowy dziecka odbiera i organizuje bodźce sensoryczne w nieprawidłowy sposób, dochodzi u niego do niepoprawnych reakcji emocjonalnych i ruchowych. Takie dysfunkcje nie wynikają jednak z uszkodzenia narządów zmysłu, a najczęściej są powodem błędnego przetwarzania bodźców sensorycznych. Rodzice oraz nauczyciele coraz częściej zauważają u dzieci nadpobudliwość, impulsywność oraz nadmierną nerwowość. Bardzo ważna w takich przypadkach jest jednak nie tylko odpowiednio szybka reakcja, ale odpowiednia diagnoza, która bardzo często wskazuje na zaburzenia sensoryczne. Aby nie doszło do poważniejszych objawów i – w konsekwencji – zaburzeń rozwojowych, młodzi pacjenci powinni zostać objęci specjalistyczną opieką terapeuty integracji sensorycznej.

Praca terapeuta integracji sensorycznej – na czym polega?

Diagnoza zaburzeń na tle sensorycznym musi być dokonana przez osobę posiadającą merytoryczne i praktyczne przygotowanie do pracy w zawodzie. W trakcie diagnostyki szczególnie istotna jest obserwacja dziecka, a także dokładny wywiad z jego rodzicami. Praca terapeuty integracji sensorycznej polega następnie na prowadzeniu systematycznej terapii, dobranej indywidualnie do młodego pacjenta. Specjalista pobudzając jego układy zmysłów w ukierunkowany sposób pomaga mu uzyskać odpowiednią odpowiedź adaptacyjną. Terapia najczęściej polega na aktywizacji wielu zmysłów jednocześnie. Uniknięcie niepożądanego przestymulowania jest możliwe dzięki szerokiej wiedzy posiadanej przez osobę prowadzącą zajęcia, która w trakcie leczenia dobiera właściwe metody terapeutyczne.

Podyplomowe studia Integracja sensoryczna, czyli jak zdobyć przygotowanie do pracy w przystępnej formie

Zauważając rosnące zainteresowanie zdobyciem niezbędnego przygotowania wśród osób aspirujących do podjęcia pracy w zawodzie terapeuty SI, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała podyplomowe studia Integracja sensoryczna. Kierunek przygotowuje do prowadzenia samodzielnej działalności diagnostyczno-klinicznej młodych pacjentów.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY JAKO TERAPEUTA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

Integracja sensoryczna studia podyplomowe – obszerny program studiów

Program studiów został podzielony na dwa semestry. Pierwszy z nich pozwala słuchaczom poznać:
  • podstawy pedagogiki specjalnej oraz psychologii klinicznej,
  • najważniejsze aspekty neurologii dziecięcej (wraz z elementami neuropsychologii i neuroanatomii),
  • klasyfikację zaburzeń przetwarzania sensorycznego,
  • psychologię rozwojową oraz metodykę diagnozy zaburzeń rozwojowych u dzieci.
Podczas drugiego semestru, aspirujący terapeuci integracji sensorycznej zdobędą wiedzę m.in. z zakresu diagnostyki i terapii zaburzeń sensorycznych u dzieci oraz różnic między terapią wspierającą a integracją sensoryczną. integracja sensoryczna studia podyplomowe

Integracja sensoryczna studia podyplomowe – dla absolwentów nie tylko gabinet integracji sensorycznej

Absolwenci kierunku zdobywają więc kompleksowe przygotowanie do pracy jako terapeuta SI. Swoją wiedzę mogą wykorzystać nie tylko prowadząc własny gabinet, ale również w szkołach i innych placówkach podlegających pod Ministerstwo Edukacji i Nauki, klubach malucha czy ośrodkach edukacyjnych. Kierunek Integracja Sensoryczna stworzony został z myślą o absolwentach studiów medycznych, nauczycielach, pedagogach, fizjoterapeutach i wszystkich, którzy upatrują swoich szans w pracy z dziećmi o różnych dysfunkcjach. W ofercie Uczelni znajdują się także kierunki o charakterze kwalifikacyjnym: Wszystkie kierunki z zakresu integracji sensorycznej posiadają akredytację KSTIS (Krajowego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej), dzięki czemu każdy absolwent uzyskuje bezpłatnie certyfikat potwierdzający członkostwo w KSTIS.