Język angielski dla dzieci – edukacja przedszkolna

Język angielski - edukacja wczesnoszkolna

Umiejętność posługiwania się językami obcymi we współczesnym świecie to niezaprzeczalnie jedna z ważniejszych kompetencji, która przydaje się w każdym aspekcie – pracy, rozwoju czy podróżach; dlatego tak istotne jest rozpoczęcie nauki języka obcego już we wczesnym dzieciństwie. Dlaczego właśnie wtedy?

Korzyści z wczesnego nauczania

W dzisiejszych czasach nauczanie języka obcego – najczęściej angielskiego – jest niezbędnym elementem edukacji. Warto zacząć ją już na etapie przedszkola – w tym wieku następuje u dzieci znaczny rozwój kompetencji językowych, takich jak słuchanie, mówienie, czytanie czy pisanie. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym posiadają naturalną ciekawość świata i chęć do nauki, co warto wykorzystać we wczesnym nauczaniu – wyniki badań wskazują jednoznacznie, że dzieci uczące się języka obcego od wczesnego dzieciństwa szybciej osiągają płynność w mówieniu i mają lepszą wymowę. 

Metody nauczania języka angielskiego

Systemy nauczania są obecnie bardzo zróżnicowane – zaczynając od metod, których wykorzystywanie sprawdza się od lat, poprzez wszelkiego rodzaju programy autorskie aż do nowoczesnych standardów nauczania – wybór należy do nauczyciela, który bierze pod uwagę chęci i możliwości dzieci, które ma pod swoją opieką. Najważniejsze w każdym z nich jest to, aby materiał prezentowany podczas zajęć był atrakcyjny i zachęcał do nauki; świetnie sprawdzają się więc wierszyki, rymowanki, piosenki oraz wszelkie zajęcia ruchowe.

Program nauczania języka angielskiego – czy to w przedszkolu, czy na etapie wczesnoszkolnym – opierany jest na podstawie programowej, wskazanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki; jednakże metodykę nauczania należy zawsze dobierać odpowiednio do danej grupy, biorąc pod uwagę jej możliwości – w tym wiek. Małe dzieci wymagają zupełnie innych metod niż dzieci starsze, nie mówiąc już o młodzieży czy osobach dorosłych. Stąd tak ważne jest odpowiednie przygotowanie nauczyciela do podjęcia wczesnego nauczania języka angielskiego.

Studia językowe – czy są niezbędne?

Nauczanie języka angielskiego w przedszkolu oraz klasach wczesnoszkolnych nie oznacza, że poziom umiejętności językowych nauczyciela może być niski. Dlatego też pedagodzy, którzy pragną podjąć się nauczania maluchów języka obcego a nie posiadają odpowiedniego wykształcenia – mogą je uzyskać na studiach podyplomowych. Studia przygotowują nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej do prowadzenia zajęć z języka angielskiego – słuchacze nabywają umiejętności swobodnego formułowania tekstu pisanego i mówionego w języku angielskim w przedszkolach oraz klasach wczesnoszkolnych I-III.

Dla tych zabieganych polecane jest nauczanie języka angielskiego – studia podyplomowe online, gdzie mogą uzyskać niezbędne umiejętności w zaciszu własnego domu. Program obejmuje – oprócz metodyki nauczania i innych aspektów pedagogicznych, również lektorat z języka obcego. Oprócz tego słuchacze zyskują wiedzę z takich obszarów, jak:

  • angielska literatura dziecięca, storytelling, 
  • historia i kultura Wielkiej Brytanii, oraz:
  • zintegrowane nauczanie przedmiotowo-językowe (CLIL),
  • nauczanie języka angielskiego, nowe technologie w nauczaniu,
  • metodyka nauczania języka angielskiego oraz pracy z małym dzieckiem,
  • charakterystyka ucznia i trudności związane z pracą z dziećmi,
  • ocenianie uczniów, prowadzenie ewaluacji.

Przyszli nauczyciele wczesnego nauczania języka obcego poznają również metody, które mogą stosować podczas prezentowania materiału dzieciom. Odpowiednia metodyka sprzyja szybszemu zapamiętywaniu kluczowych elementów, i nie zniechęci do dalszej nauki.

Zapisz się na kurs!

Współczesne metody nauczania języków obcych

Dla dzieci, które dorastają w otoczeniu nowoczesnych technologii, mogą być atrakcyjne formy nauczania z wykorzystaniem tych narzędzi. Uczniowie w poszukiwaniu informacji sięgają przede wszystkim do Internetu, oczekując szybkich wyników swojego działania; różnego rodzaju aplikacje, gry czy tablice interaktywne mogą znacznie uatrakcyjnić naukę poprzez otoczenie, które dla tego pokolenia jest już naturalne. Świetnym wstępem dla nauczycieli “nietechnicznych” może być przygotowanie do pracy poprzez naukę online, gdzie w przyjazny sposób mogą sprawdzić już na sobie, jak nowoczesne techniki nauczania ułatwiają proces przyswajania wiedzy.