Kiedy szkoła ma obowiązek zgłosić ucznia do ubezpieczenia zdrowotnego?

organizacja i zarządzanie oświatą studia podyplomowe

Ubezpieczenie zdrowotne uczniów jest ważnym zagadnieniem, które budzi wiele wątpliwości zarówno wśród rodziców, jak również nauczycieli i dyrekcji. W artykule omówimy, kiedy szkoła ma obowiązek zgłosić ucznia do ubezpieczenia zdrowotnego i jak przebiega ten proces.

Dlaczego ubezpieczenie zdrowotne jest tak ważne dla uczniów?

Ubezpieczenie zdrowotne jest bardzo ważnym świadczeniem, które zapewnia dostęp do niezbędnej opieki medycznej w przypadku chorób lub nagłych wypadków. Dzięki takiemu ubezpieczeniu uczniowie mogą korzystać m.in. z:

  • regularnych wizyt lekarskich;
  • badań profilaktycznych;
  • innych świadczeń, które wspierają ich rozwój oraz samopoczucie.

Kiedy szkoła ma obowiązek zgłosić ucznia do ubezpieczenia zdrowotnego? Przegląd przepisów

Korzystanie z usług medycznych na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia pozwala zminimalizować koszty leczenia i odciążyć finansowo rodziców. Co jednak w przypadku, gdy żaden z nich nie pracuje?

Kiedy szkoła ma obowiązek zgłosić ucznia do ubezpieczenia zdrowotnego

Według  art. 66 ust. 1 pkt 17 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, uczniowie muszą być zgłoszeni do ubezpieczenia w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, gdy nie podlegają takiemu obowiązkowi z innego tytułu, np. pracy rodzica.

Procedura zgłaszania ucznia do ubezpieczenia zdrowotnego

Jeśli zastanawiasz się, kiedy szkoła ma obowiązek zgłosić ucznia do ubezpieczenia zdrowotnego, musisz widzieć, że dyrektor szkoły musi dopilnować tej procedury, gdy uczeń nie posiada własnego tytułu do ubezpieczenia (np. z racji zatrudnienia na podstawie umowy o pracę), a także nie może być zgłoszony przez innego członka rodziny.

W takich przypadkach to szkoła jest płatnikiem odpowiednich składek. Dlatego w pierwszej kolejności dyrektor szkoły musi wystąpić do Wydziału Edukacji w urzędzie gminy lub miasta ze stosownym wnioskiem o zwiększenie planu finansowego swojej szkoły. Dopiero po otrzymaniu decyzji zgłasza ucznia do ZUS.

Wyjątki od konieczności zgłoszenia przez szkołę

Jeśli jesteś dyrektorem lub pełnisz funkcję decyzyjną w jednej z placówek, możesz zastanawiać się nie tylko, kiedy szkoła ma obowiązek zgłosić ucznia do ubezpieczenia zdrowotnego. Częstym dylematem jest również to, w jakich sytuacjach uczeń posiada tytuł do świadczeń bez ingerencji szkoły. Otóż, jak to zostało zaznaczone wcześniej, dyrektor nie musi zgłaszać ucznia do ubezpieczenia, jeśli jest:

  • zatrudniony w oparciu na umowę o pracę – wówczas składki odprowadza pracodawca;
  • zgłoszony jako członek rodziny – np. przez rodzica, który pracuje.

Rodzic składa w takim przypadku do ZUS wniosek o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny świadczeniobiorcy (EUZ). Z kolei pracodawca zgłasza pracownika-ucznia do tych świadczeń poprzez formularz ZUA.

studia podyplomowe dla dyrektora szkoły

Konsekwencje braku ubezpieczenia zdrowotnego

Wiele osób zastanawia nie tylko to, kiedy szkoła ma obowiązek zgłosić ucznia do ubezpieczenia zdrowotnego, ale również, jakie są konsekwencje braku wpłynięcia odpowiedniego wniosku do ZUS. Otóż dzieci do ukończenia 18. roku życia mogą korzystać ze świadczeń publicznej opieki zdrowotnej bez względu na to, czy zostały zgłoszone przez członka rodziny lub posiadają takie prawo z innego tytułu. Jeśli dziecko nie jest z jakiegoś powodu objęte takim ubezpieczeniem, nie można mu odmówić udzielenia pomocy w ramach NFZ.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ WIEDZĘ ORAZ UMIEJĘTNOŚCI DO SKUTECZNEGO ZARZĄDZANIA W BRANŻY EDUKACYJNEJ

Znacznie większym problemem będzie więc brak zgłoszenia ucznia pełnoletniego. Z tego względu warto zwrócić uwagę na ten aspekt szczególnie w przypadku szkół ponadpodstawowych, do których uczęszczają pełnoletni uczniowie. Wówczas będą narażeni na:

  • wysokie koszty leczenia;
  • ograniczony dostęp do opieki medycznej;
  • ryzyko pogorszenia stanu zdrowia.

Zarządzaj na najwyższym poziomie – zapisz się na studia podyplomowe

Jeśli jesteś dyrektorem szkoły, musisz zwrócić szczególną uwagę na kwestie zgłoszenia swoich uczniów do ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to jeden z bardzo ważnych obszarów zarządzania placówką edukacyjną, a na skuteczność ogólnego funkcjonowania szkoły wpływa bardzo wiele czynników. Jednym z nich jest wiedza i umiejętności dyrektora oraz wicedyrektora. Skuteczną formą rozwoju kompetencji na tym stanowisku są studia podyplomowe „Organizacja i Zarządzanie Oświatą”, które w wielu przypadkach okażą się niezbędne do aplikowana na stanowisko dyrektora szkoły.

Więcej o wymogach i kierunku studiów przeczytasz w naszym artykule „Jak zostać dyrektorem szkoły? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym stanowisku”.