Kto może być nauczycielem

Ostatnia aktualizacja artykułu: 12 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne

Zawód nauczyciela nie należy do łatwych. Jednak obecnie bardzo dużo osób interesuje się taką opcją, ponieważ z roku na rok nauczycieli jest coraz mniej, a to oznacza więcej miejsc pracy dla nowych kandydatów na rynku. Warto jednak wiedzieć, że każda osoba, która już ma wyższe wykształcenie w zakresie przedmiotu, którego można nauczać w szkole, może zostać nauczycielem. Jak? Wystarczy dodatkowo zapisać się na studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego. Obecnie Minister Edukacji Narodowej wymaga właśnie podwójnych kwalifikacji.

Kto może być nauczycielem? Najprościej rzecz ujmując trzeba mieć ukończoną szkołę wyższą w stopniu magistra lub magistra inżyniera, albo wyższym w kierunku, który pokrywa się z programem nauczania przedmiotów szkolnych. Przykładowo osoba, która chce zostać nauczycielem matematyki powinna ukończyć studia na wydziale matematyki z tytułem magistra matematyki. Jednak przygotowanie przedmiotowe to połowa wymaganych kwalifikacji. Druga część to tak zwane przygotowanie pedagogiczne.

Osoby, które już na początku studiów wiedziały, że takie przygotowanie jest potrzebne i zdecydowały się na dodatkowe kursy pedagogiczne mają małą przewagę nad innymi kandydatami. Jednakże aby uzyskać uznawane przez MEN za ważne przygotowanie pedagogiczne można zapisać się na studia podyplomowe w tym kierunku. Takie studia przeznaczone są dla osób, które co najmniej ukończyły studia I stopnia. Oznacza to, że nawet jeśli w trakcie studiów zmieni nam się pomysł na karierę zawodową i zapragniemy zostać nauczycielem z powodzeniem możemy studiować II stopień studiów przedmiotowych i jeszcze zapisać się na studia podyplomowe z pedagogiki.

Ale jak to połączyć? A co zrobić jeśli już pracujemy i potrzebujemy dodatkowych kwalifikacji w przystępny sposób? Warto sprawdzić ofertę studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Można tutaj studiować zarówno przygotowanie pedagogiczne jak i pedagogikę specjalną, która z kolei przyda się jeśli myślimy o stanowisku nauczyciela wspierającego. Takie studia trwają 3 semestry i odbywają się w ramach zajęć na platformie e-learningowej. Taka metoda nauki jest akceptowana przez MEN, a sama Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego wpisana jest do rejestru szkół wyższych, co oznacza, że spełnia wymagania także MNiSW.

Podczas 270 godzin nauki, podzielonej na trzy semestry można zdobyć wiedzę potrzebną do prowadzenia zajęć w szkołach, czy też po prostu pracy z dziećmi i młodzieżą, ale też z dorosłymi w roli pedagoga. Trzeba też zrealizować 150 godzin praktyk zawodowych. Po każdym etapie nauki zalicza się testy sprawdzające, a na koniec egzamin, który potwierdzi uzyskaną wiedzę. Dopiero po zakończeniu studiów wydawane jest świadectwo zgodne ze wzorem MNiSW.