Pedagog specjalny: kwalifikacje. Jak je zdobyć i poszerzać?

pedagog specjalny kwalifikacje jak je zdobyć

Praca pedagoga specjalnego jest nie tylko zawodem, ale również misją, która wymaga ogromnej empatii, zaangażowania, a także nieustannego rozwoju zawodowego. Osoby pełniące tę funkcję odgrywają kluczową rolę w integracji uczniów z różnymi niepełnosprawnościami, wspierając ich w nauce oraz rozwoju. Jeśli ty również dostrzegasz w sobie potencjał do pracy jako pedagog specjalny, kwalifikacje zdobyte w trakcie realizacji oferowanych przez nas studiów podyplomowych, okażą się przepustką do zatrudnienia na tym stanowisku oraz poszerzania kompetencji do pracy w innych obszarach.

Pedagog specjalny – kwalifikacje określone w przepisach

Praca jako pedagog specjalny wiąże się z dużą odpowiedzialnością w kontekście integracji uczniów z niepełnosprawnościami z życiem szkolnym oraz społeczeństwem. Pełniąc tę funkcję, pomagasz przełamać bariery, a także wspomagasz rozwój ich umiejętności oraz samodzielności w różnych sferach życia.

metody-arteterapii

Choć poczucie misji i zestaw przydatnych cech charakteru okaże się bardzo przydatny w realizacji codziennych zadań, nie okażą się to wystarczające, aby pracować na tym stanowisku. Wynika to jasno z rozporządzenia, które zawiera wymogi do pracy jako pedagog specjalny. Kwalifikacje według przepisów można zdobyć, spełniając jeden z wielu warunków, tym m.in.:

  • jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia na kierunku pedagogika specjalna w dowolnym zakresie i przygotowanie pedagogiczne lub;
  • studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia na kierunku, na którym jest prowadzone kształcenie w zakresie pedagogiki i przygotowanie pedagogiczne oraz studia podyplomowe prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia w zakresie edukacji włączającej, lub
  • studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. w zakresie pedagogiki i przygotowanie pedagogiczne oraz studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub edukacji włączającej.

Pedagog specjalny – kwalifikacje, które warto poszerzać

Pedagogika specjalna jest bardzo szerokim obszarem, który obejmuje pracę z uczniami o różnych rodzajach niepełnosprawności, takich jak dysfunkcje wzroku, słuchu, intelektualne, autyzm czy zespół Aspergera. W związku rosnącą liczbą dzieci z różnymi potrzebami edukacyjnymi w szkołach integracyjnych oraz ogólnodostępnych pedagodzy specjalni muszą nieustannie poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, by skutecznie dostosować metody pracy do indywidualnych wymagań każdego ucznia. Co więcej, wszechstronnie wykwalifikowani specjaliści mogą liczyć również na większe możliwości zatrudnienia, rozwijając się w kilku obszarach jednocześnie.

Studia podyplomowe dla pedagogów specjalnych na naszej Uczelni

Wychodząc naprzeciw potrzebom aspirujących pedagogów specjalnych i aktywnych zawodowo specjalistów, nasza Uczelnia oferuje bogaty katalog kwalifikacyjnych studiów podyplomowych, dzięki którym możesz zdobyć uprawnienia do pracy w danym obszarze.

Studia podyplomowe „Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową (Surdopedagogika) dla pedagogów specjalnych” – w trakcie nauki poznasz metody kształcenia oraz podstawy rehabilitacji osób z dysfunkcjami słuchu. Jako absolwent zdobędziesz uprawnienia do pracy w przedszkolach i szkołach specjalnych oraz integracyjnych. Dlaczego warto? Jako nauczyciel specjalny musisz umieć dostosować metody nauczania do indywidualnych potrzeb dziecka, w szczególności w kontekście komunikacji i rozwijania zdolności językowych.

CHCESZ ZOSTAĆ PEDAGOGIEM SPECJALNYM? WYBIERZ KWALIFIKACYJNE STUDIA PODYPLOMOWE DLA SIEBIE

Studia podyplomowe „Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (Oligofrenopedagogika) dla pedagogów specjalnych” – przygotują Cię do pracy z dziećmi z obniżoną sprawnością intelektualną. W trakcie zdobędziesz umiejętności pracy zarówno w szkołach specjalnych, jak i integracyjnych. Dlaczego warto? Nauczyciel oligofrenopedagog ma kluczową rolę we wspieraniu rozwoju dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi, co wymaga ogromnej cierpliwości i umiejętności pracy z różnymi potrzebami uczniów.

Studia podyplomowe „Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową (Tyflopedagogika) dla pedagogów specjalnych” – okażą się świetnym wyborem, jeśli chcesz zdobyć przygotowanie do pracy z osobami z dysfunkcjami wzroku, ponieważ wyposażą Cię w narzędzia niezbędne do wsparcia ich w edukacji i rozwoju. Dlaczego warto? Tyflopedagogika otwiera nowe możliwości zawodowe, zwłaszcza w ośrodkach specjalnych i placówkach integracyjnych.

Studia podyplomowe „Pedagogika leczniczo-terapeutyczna dla pedagogów specjalnych” – koncentrują się na terapii dzieci z problemami zdrowotnymi, w tym przewlekłymi chorobami, które wpływają na ich zdolności edukacyjne. Dlaczego warto? Praca pedagoga leczniczo-terapeutycznego łączy wiedzę z zakresu pedagogiki z opieką zdrowotną, co pozwala w kompleksowy sposób wspierać dziecko.

pedagog specjalny kwalifikacje

Studia podyplomowe „Pedagogika korekcyjna (terapia pedagogiczna) dla pedagogów specjalnych” – dzięki nim zdobędziesz wiedzę oraz umiejętności w zakresie pracy z dziećmi, które potrzebują wsparcia w rozwoju poznawczym, na przykład w przypadku dysleksji lub innych trudności w nauce. Dlaczego warto? Terapia pedagogiczna staje się coraz bardziej potrzebna, zwłaszcza w przypadku dzieci, które borykają się z problemami w nauce i uczęszczają do klas integracyjnych.

Studia podyplomowe „Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (Oligofrenopedagogika), autyzmem oraz zespołem Aspergera dla pedagogów specjalnych” – okażą się niezbędne, aby zdobyć przygotowanie do pracy z dziećmi i młodzieżą z autyzmem i zespołem Aspergera, ponieważ realizacja zadań wymaga bardzo specyficznych umiejętności. Dlaczego warto? Rosnąca liczba diagnoz autyzmu sprawia, że kompetencje w tej dziedzinie są coraz bardziej poszukiwane na rynku pracy.

Nie wiesz, który z powyższych kierunków wybrać? Zobacz, co najlepiej opłaca się studiować z zakresu pedagogiki specjalnej.

Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz karierę w zawodzie, czy już pracujesz jako pedagog specjalny, kwalifikacje okażą się niezbędne do efektywnej pracy z uczniami z różnymi niepełnosprawnościami. Zapisz się na studia podyplomowe realizowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego i zadbaj o swoje kompetencje, które pozwolą ci udzielać wsparcia na najwyższym poziomie. 

Dołącz do nas, by otrzymywać
więcej materiałów specjalnie dla Ciebie!

NEWSLETTER

Stawiasz na ciągły rozwój? My też! Zapisz się, by mieć stały dostęp do najnowszych informacji i wskazówek dotyczących zdobywania kwalifikacji zawodowych.

Zapisuję się do newslettera i wyrażam zgodę na otrzymywanie od Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego na podany adres e-mail informacji handlowych/marketingowych dotyczących oferowanych za pośrednictwem Serwisu produktów i usług (w tym nowych kierunków studiów, promocji oraz rabatów) na zasadach określonych w www.studia-online.pl/polityka_prywatnosci.