Przygotowanie pedagogiczne dla nauczycieli czynnych zawodowo

Ostatnia aktualizacja artykułu: 24 sierpnia 2022

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: Przygotowanie Pedagogiczne dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej

Obecnie wobec wykształcenia osób pracujących w placówkach oświatowych stawia się bardzo wysokie wymagania. Jednakże wbrew pozorom można je spełnić kończąc studia I lub II stopnia i studia podyplomowe. Nie trzeba studiować kilkunastu lat, ponieważ można po pierwsze od razu studiować na dwóch kierunkach, a po drugie studia takie jak przygotowanie pedagogiczne dla nauczycieli czynnych zawodowo czy dla osób przygotowujących się do pracy jako nauczyciele dostępne są jako studia podyplomowe. Warto wiedzieć, że studia podyplomowe można rozpocząć nawet pod zakończeniu nauki na I stopniu studiów wyższych. Oczywiście można też zapisać się na nie po ukończeniu II stopnia z tytułem magistra czy nawet inżyniera. Jednakże zwykle studia I czy II stopnia to studia przedmiotowe, a przygotowanie pedagogiczne wybierane jest dodatkowo jako studia podyplomowe. Dlaczego?

Choćby dlatego, że obecnie istnieje możliwość ukończenia studiów podyplomowych metodą e-learningową. Takie studia oferuje między innymi Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Taka metoda uzyskania kwalifikacji zawodowych jest zgodna z Rozporządzeniem MEN czy MNiSW. Ponadto sama placówka wpisana jest do rejestru instytucji szkoleniowych oraz do rejestru szkół wyższych. Nie ma więc różnicy między Wyższą Szkołą Kształcenia Zawodowego, a szkołami wyższymi prowadzącymi naukę stacjonarnie. Ta jednostka musi i spełnia wymagania odpowiednich ministerstw. A dyplom studiów podyplomowych przez nią wydany także jest ważny i uznawany we wszystkich zakładach pracy.

Istnieje jednak ogromna różnica w sposobie nauczania. Oczywiście studia podyplomowe trwają standardowo 3 semestry, czyli 270 godzin lekcyjnych oraz do zrealizowania jest 150 godzin praktyk zawodowych. Taki program nauki jest wymagany przez ministerstwo i realizowany w zgodzie z jego wytycznymi, co do samego zawodu. Aczkolwiek ucząc się online mamy możliwość samodzielnie decydować jaką ilość lekcji na raz zrealizujemy, co sprawia, że nauka jest bardziej efektywna. A do tego, co ważniejsze zwłaszcza dla osób pracujących na pełny etat, można samodzielnie wyznaczyć sobie grafik nauki. Nie trzeba co dwa tygodnie spędzać weekendu w szkole czy dojeżdżać do innego miasta i przez to tracić czas. Nauka na platformie e-learningowej jest łatwa, a do tego naprawdę praktyczna, ponieważ czas przeznaczamy tylko na naukę, a nie na dojazdy czy przerwy ustalone odgórnie.

Jednakże nie można powiedzieć, że jest łatwiej niż w innych szkołach. Tutaj też wiedza sprawdzana jest przez testy zaliczeniowe, oddawanie pracy czy egzamin końcowy. Ponadto trzeba zrealizować praktyki. Dlatego mimo, że forma nauki jest bardzo przystępna, nie można powiedzieć, że same studia są łatwiejsze.