Przygotowanie pedagogiczne studia podyplomowe e-learning

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: Przygotowanie Pedagogiczne dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej

Jako osoby poszukujące pracy w placówkach oświaty, powinniśmy zdawać sobie sprawę z aktualnych wymagań dotyczących zawodu nauczyciela. Ministerstwo Edukacji Narodowej poświęciło sporo czasu na przygotowanie rozporządzeń traktujących o wiedzy i kwalifikacjach pedagogów. Nie zabrakło w nich miejsca o posiadaniu tytułu licencjata lub magistra.

Ważnym dla nowych nauczycieli jest także ukończenie przygotowania pedagogicznego. Jego zaliczenie jest konieczne, bowiem omawia zagadnienia o pracy od praktycznej strony, uwzględniając dydaktykę ogólną, metodykę szczegółową, psychologię i pedagogikę. Niektórzy mogą powiedzieć, że podobne przedmioty były realizowane w trakcie studiów, więc nie potrzebują dodatkowego kształcenia w tym kierunku. Owszem, takowe zajęcia znajdują się w niektórych programach studiów, jednak podejmują treści w ogólnym ujęciu danych dziedzin, a to o wiele za mało, by objąć stanowisko nauczyciela.
Dlatego każdy, kto chce pracować w branży edukacyjnej winien zapisać się na przygotowanie pedagogiczne. Takowe organizuje np. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Wyróżnia ją długi staż w prowadzeniu zajęć i wyjątkowy system nauczania.

Co w nim jest tak nadzwyczajnego? Otóż proponowane przygotowanie pedagogiczne to studia podyplomowe w formie e-learning. Lekcje nie odbywają się więc w placówce, a w dowolnym miejscu, które sami wybierzemy. To samo tyczy się terminu zajęć. W przeciwieństwie do trybu stacjonarnego, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego pozwala nam dopasować grafik lekcji do naszego wolnego czasu i chęci nauki. Tak więc możemy swobodnie uczyć się w domu, nie martwiąc się praktycznie o nic. Co więcej, ucząc się w ten sposób, oszczędzamy całkiem sporo pieniędzy na dojazdach, wyżywieniu, czy tez noclegu.
Ważne jest, że kwalifikacje zdobywane metodą e-learning są aprobowane przez MEN i MNiSW. Gdyby wykluczyć wszystkie udogodnienia otrzymalibyśmy dokładnie tą samą wiedzę, umiejętności, a także świadectwo wydawane na wzorze MEN co w przypadku studiów podyplomowych w wersji stacjonarnej. To za sprawa jednolitego programu nauczania, na który składają się 270 godzin lekcji i 150 godzin praktyki.

Różnice między e-learning a nauką stacjonarną podlegają poza obszar spraw kwalifikacji i programu edukacji. Przede wszystkim odmienny jest poziomie wygody przyswajania wiedzy. No, nie zapominajmy też o tym, że otworzenie kierunku w systemie stacjonarnym wymaga określonej liczby uczestników i można się na niego dostać tylko w konkretnym terminie. Pod tym względem nauka online jest o wiele lepsza, bo zapisy na studia podyplomowe działają w trybie ciągłym i mają charakter indywidualny.