Studia podyplomowe nauczanie przedmiotów zawodowych – Technik przemysłu mody

Ostatnia aktualizacja artykułu: 12 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/1048/studia/podyplomowe/nauczanie-przedmiotow-zawodowych-w-ramach-ksztalcenia-w-zawodzie-technik-przemyslu-mody/src-BlogPrzemysłMody

Tuż po ukończeniu studiów wyższych wiele osób bierze pod uwagę karierę w szkolnictwie. Szczególnie punktem zainteresowania staje się rola nauczyciela przedmiotów zawodowych, gdyż nie dość, że praca jest satysfakcjonująca, to daje gwarancję stabilnego zatrudnienia. Dotyczy to m.in. prowadzenia zajęć na kierunku technik przemysłu mody. Specjalistyczna wiedza wymaga jednak odpowiednich kwalifikacji z tej dziedziny. W końcu program zajęć dostosowany jest dla uczniów chcących zdobyć kwalifikacje zawodowe pozwalające podjąć im natychmiast pracę w przemyśle mody.

Nauka podlega pod dwie specjalizacje: projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych i organizację procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych. Ponieważ obejmują dość szeroką wiedzę z zakresu kilku przedmiotów, zatrudniani nauczyciele muszą mieć kwalifikacje zgodne z kierunkiem kształcenia zawodowego. I dlatego studia wyższe należy uzupełnić o kierunkowe studia podyplomowe. Możemy je znaleźć w ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego pod hasłem nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach kształcenia w zawodzie – technik przemysłu mody. Co dają takie studia? Nie tylko same kwalifikacje wymagane przez MEN, ale przede wszystkim niezbędną wiedzę potrzebną do prowadzenia zajęć z uczniami.

Edukacja w tym zakresie pozwala poszerzyć wiedzę z płaszczyzny dydaktycznej, praktycznej i merytorycznej ze wszystkich przedmiotów zawodowych, które występują w ogólnym programie nauczania na kierunku technik przemysłu mody. Wówczas po zdobyciu dyplomu możemy podjąć decyzję o prowadzeniu nie jednego, a kilku przedmiotów w szkołach zawodowych i placówkach oświaty. A jest w czym wybierać, bowiem w programie kształcenia znajdziemy podstawy odzieżownictwa, projektowanie wyrobów odzieżowych, wykonywanie wyrobów odzieżowych, organizowanie działań związanych z marketingiem, przygotowanie procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych i inne.

Tak więc studia podyplomowe otwierają drogę zarówno dla przyszłych nauczycieli jak i tych aktualnych, którzy chcą poszerzyć swoje kwalifikacje. Przez wzgląd na codzienne obowiązki może to się wydawać problemem, aczkolwiek w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego możemy o nim zapomnieć. Uczelnia ta realizuje zajęcia w trybie online, co pozwala nam wybrać kiedy i gdzie rozpoczniemy zajęcia. Nie liczcie jednak na taryfę ulgową w trakcie zdawania egzaminu zawodowego lub sprawdzianów cząstkowych – oferowany tryb nauki mimo że bardzo wygodny, to jednak ten sam co na studiach stacjonarnych. Zgodny jest z wymaganiami MEN i MNiSW, więc możemy spodziewać się właściwego toku nauczania dla nauczycieli.

Studia są prowadzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.