Studia podyplomowe nauczanie przedmiotów zawodowych – Technik usług kosmetycznych

Ostatnia aktualizacja artykułu: 12 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/1078/studia/podyplomowe/nauczanie-przedmiotow-zawodowych-w-ramach-ksztalcenia-w-zawodzie-technik-uslug-kosmetycznych/src-BlogUsłKosmet

Nawet w najmniejszych miastach w Polsce można zauważyć tendencję do powstawania nowych ośrodków SPA i zakładów oferujących zabiegi pielęgnacyjne. Gałąź ta rozwija się bardzo szybko, bowiem dbanie o własne ciało i jego wygląd poniekąd wpisało się w aktualną kulturę życia. Wobec tego rynek potrzebuje kolejnych specjalistów, a najlepiej techników usług kosmetycznych, których wiedza dostosowana jest do wykonywania zawodu.

Jednak ich gotowość do pracy nie bierze się z powietrza. Za ich przygotowanie odpowiada nauczyciel prowadzący przedmioty z działu usług kosmetycznych. Nauczyciel wprowadza swoich uczniów w skomplikowane metody pielęgnacyjne ciała, a w tym twarzy, głowy, dłoni, czy też stóp. Wiedza do opanowania jest więc mocno przekrojowa i analityczna – każdy kosmetolog musi zdawać sobie sprawę jakich środków do pielęgnacji trzeba użyć i w jakiej ilości, znać podstawy rehabilitacji pielęgnacyjnej oraz potrafić obsługiwać urządzenia do pielęgnacji ciała. Przykładem może być jonizator lub urządzenie do mikrodermabrazji, które pozwala fizycznie wpłynąć na strukturę skóry i poprawić m.in. stan cery. Dlatego każda osoba chcąca uczyć innych musi posiadać wiedzę przedmiotową, umiejętności pedagogiczne, a także kwalifikacje wymagane przede wszystkim przez MEN.

Zanim podejmiemy się roli nauczyciela warto więc zadbać o własną edukację. W tym przypadku konieczne oprócz ukończenia studiów wyższych będzie zapisanie się na dodatkowe studia podyplomowe realizujące program nauczanie przedmiotów zawodowych w ramach kształcenia w zawodzie – technik usług kosmetycznych (AU.61- Wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzy, AU.62- Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp). Kierunek ten znajdziemy np. w ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Uczelnia inna niż wszystkie, gdyż proponuje naukę przez internet, co można uznać za duże udogodnienie dla studentów i osób pracujących. Aczkolwiek nie ma to nic wspólnego z pójściem na łatwiznę. Studia podyplomowe w formie e-learningu są niemal identyczne co studia stacjonarne – ten sam przedział godzin lekcji 350 godzin (w tym 60 godzin praktyk), przedmioty i egzamin końcowy nadający uprawnienia zawodowe – tyle tylko, że w wygodniejszy i tańszy sposób.

Studia są prowadzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.