Zakres i charakter wsparcia ze strony nauczycieli – przykłady

studia pedagogiczne dla nauczycieli wsparcie uczniów

Pełniąc funkcję nauczyciela odgrywasz kluczową rolę w życiu szkolnym dzieci, która wykracza poza proces kształcenia. Jesteś nie tylko osobą przekazującą wiedzę, ale również mentorem i doradcą w różnych aspektach życia. W jaki sposób możesz wpływać na ich umiejętności społeczne, emocjonalne oraz edukacyjne? Zobacz zakres i charakter wsparcia ze strony nauczycieli, dzięki którym uczniowie mogą osiągnąć swoje cele.

Najpopularniejsze sposoby wsparcia uczniów w naukowym rozwoju

Jako nauczyciel możesz wspierać swoich uczniów w naukowym rozwoju na wiele sposobów. Przede wszystkim możesz:

  • zindywidualizować nauczanie – dostosowanie metodyki i tempa nauczania do różnych stylów uczenia się oraz indywidualnych potrzeb znacznie zwiększy zrozumienie materiału i motywację do nauki wśród uczniów,
  • zaoferować indywidualne konsultacje – regularne i osobiste spotkania z uczniami w celu umówienia ich postępów, problemów lub wątpliwości pomogą Ci dużo lepiej zrozumieć ich potrzeby,
  • organizować dodatkowe zajęcia – w programie nauczania znajduje się wiele tematów, które mogą sprawić uczniom trudność lub ich szczególnie zainteresować, dlatego warto wygospodarować dodatkowy czas na pomoc w zrozumieniu materiału oraz rozwój pasji.

Dzięki tym prostym metodom możesz sprawić, że Twoi podopieczni znacznie bardziej zaangażują się w proces edukacyjny, a dodatkowo poprawią swoje wyniki i pogłębią zainteresowanie danym obszarem.

fazy konfliktu psychologia

Zakres i charakter wsparcia ze strony nauczycieli – przykłady metod nauczania trudnych tematów

Co jednak, gdy w programie nauczania znajdzie się wymagający temat, który sprawia uczniom problem? Warto wówczas skorzystać zarówno z klasycznych strategii, jak również metod wykorzystujących nowe technologie. Standardowo możesz spróbować dyskusji oraz tzw. pogadanki – uczniom znacznie łatwiej będzie zrozumieć dane zagadnienie, gdy poznają również Twój punkt widzenia, a temat zostanie omówiony na forum klasy. Możesz w trakcie zadawać pytania, które będą przypominać codzienną rozmowę.

Innym skutecznym sposobem będzie:

  • metoda odwróconej klasy – uczniowie w domu samodzielne opracowują dany temat i utrwalają wiadomości, a następnie wykonują ćwiczenia pod Twoim okiem,
  • wykorzystanie multimediów i nowych technologii – trudne tematy warto omówić w przyjemny sposób, dlatego świetnie w takich sytuacjach sprawdzą się aplikacje edukacyjne, wirtualne wycieczki czy interaktywne gry i quizy, które pozwolą uczniom znacznie łatwiej opanować materiał z danego zakresu.

POZNAJ PSYCHOLOGICZNE ASPEKTY WSPARCIA UCZNIÓW I ZAPISUJĄC SIĘ PODYPLOMOWE STUDIA PEDAGOGICZNE

Zakres i charakter wsparcia ze strony nauczycieli – przykłady reakcji na problemy społeczne

Zmiana szkoły, obawa przed uzyskaniem złych stopni czy nieprawidłowe relacje z rówieśnikami to tylko jedne z wielu czynników, które generują stres szkolny wśród dzieci i młodzieży. Jako nauczyciel możesz jednak znacznie zmniejszyć negatywne uczucie wśród swoich podopiecznych. Warto przede wszystkim:

  • być otwartym na rozmowę – nie unikaj trudnych dla uczniów tematów, a gdy problem wykracza poza zakres Twoich kompetencji, skieruj ich do specjalistów, np. psychologa szkolnego,
  • tworzyć bezpieczne i wspierające środowisko – atmosfera zbudowana na akceptacji i otwartości pozwoli uczniom czuć się bezpiecznie,
  • uczyć metod reagowania w trudnych sytuacjach – możesz prowadzić zajęcia bądź warsztaty, na których nauczysz uczniów technik radzenia sobie ze stresem, a także wytłumaczysz, co jest powodem ich negatywnego stanu,
  • nie narzucać presji – Twoi uczniowie powinni z chęcią uczestniczyć w zajęciach i być w naturalny sposób zainteresowani danym tematem; zbyt wygórowane wymagania mogą niepotrzebnie ich obciążyć i zniechęcić.

Jak pomóc uczniom o specyficznych trudnościach w nauce?

Omawiając zakres i charakter wsparcia ze strony nauczycieli warto wspomnieć o grupie uczniów, którzy wymagają indywidualnego podejścia i zastosowania szczególnych metod oraz materiałów. Wśród Twoich podopiecznych mogą znajdować się osoby z dysleksją, dlatego musisz pamiętać, aby tekst zawarty w materiałach był duży i czytelny oraz uzupełniony o dodatkowe schematy lub obrazki. 

Z kolei przygotowując zajęcia dla dzieci zmagającymi się z ADHD warto zwrócić uwagę na krótkie i proste komunikaty, przerwy na ruch, a także przejrzyste instrukcje, które pozwolą im skoncentrować się na danym zadaniu.

Zakres i charakter wsparcia ze strony nauczycieli – przykłady pomocy w planowaniu kariery

Jako nauczyciel nie tylko bierzesz udział w realizacji programu nauczania na dany rok szkolny, ale przede wszystkim przygotowujesz swoich uczniów do dalszej drogi – zarówno edukacyjnej, jak i zawodowej. Możesz wspierać więc swoich podopiecznych w wyborze studiów wyższych i planowaniu kariery. W tym przypadku nieocenione okażą się warsztaty z tworzenia dobrego CV, listów motywacyjnych, a także technik, jakie warto wykorzystać na rozmowach kwalifikacyjnych.

Zakres i charakter wsparcia ze strony nauczycieli

Studia podyplomowe – zdobądź dodatkowe kompetencje w zakresie wsparcia uczniów

Metod dotyczących wsparcia uczniów jest znacznie więcej, a w ich wykorzystaniu znacznie pomoże Ci wiedza z zakresu psychologii wychowawczej, ogólnej i rozwojowej, którą zdobędziesz zapisując się na studia podyplomowe Psychologia w wychowaniu i nauczaniu dziecka.

Kierunek przygotowany przez naszą Uczelnię to świetny wybór, jeśli chcesz rozwinąć kompetencje, które są niezbędne, aby skutecznie wspierać podopiecznych jako wychowawca. W trakcie nauki poznasz m.in.:

  • problemy wychowawcze w dzieciństwie,
  • zagrożenia i zaburzenia rozwoju,
  • metodykę pracy z dziećmi posiadającymi trudności w nauce szkolnej,
  • profilaktykę zachowań ryzykownych młodzieży w szkole.

Więcej na temat studiów znajdziesz w opisie kierunku.