Bajkoterapia dla dorosłych – czy to działa?

bajkoterapia dla dorosłych - studia dla terapeutów 2

Bajki bez wątpienia tworzone są głównie z myślą o najmłodszych odbiorcach. Jednak każda dorosła osoba, która choć raz miała przyjemność przeczytać dany tytuł swojemu dziecku lub uczniowi wie, iż zawarte w nich treści są na tyle uniwersalne, że mogą dostarczyć wiele pozytywnych bodźców również starszym czytelnikom. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób z różnego rodzaju zaburzeniami, które sięgając po odpowiednią literaturę, mogą znacznie poprawić swoją kondycję psychiczną. Właśnie tak działa bajkoterapia dla dorosłych – kto powinien skorzystać z tej metody terapii?

Bajkoterapia – literatura, która leczy

Jedną z gałęzi biblioterapii wywodzącej się z arteterapii zakładającej możliwość leczenia poprzez sztukę, jest bajkoterapia. W swoim głównym założeniu jest skierowana do dzieci w wieku od 4 do 9 lat i poprzez dobranie odpowiedniej lektury pozytywnie wpływa na zachowanie najmłodszych czytelników.

Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż terapeuta dobiera bajki terapeutyczne, czyli celowo napisane w taki sposób, aby dziecko mogło w treści odnaleźć nie tylko ciekawą fabułę, ale również wiele wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów czy radzenia sobie z różnymi sytuacjami. Akcja opisywanych historii dzieje się w środowiskach bardzo dobrze znanych pacjentowi, a postawa bohaterów jest pewnego rodzaju wzorem do naśladowania.

Bajkoterapia dla dorosłych

Bajka jest krótkim utworem posiadającym fabułę, która posiada pozytywne zakończenie będące często pouczeniem. Musi posiadać odpowiednią strukturę, bohaterów, a także szczegółowe opisy. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby ich treść mogła być skierowana tylko dla najmłodszych czytelników. Popularność tej formy terapii sprawiła, iż coraz popularniejsza w ostatnim czasie staje się bajkoterapia dla dorosłych.

Opowiadania skierowane dla nieco starszych czytelników pozwalają zgłębiać informację o sobie, a także uzmysłowić obecność pewnych mechanizmów, których nie zawsze mogą być świadomi osoby z pewnego rodzaju zaburzeniami i dysfunkcjami. Tak samo jak w przypadku terapeutycznej literatury dla dzieci, fabuła dotyczy doświadczania tych samych krzywd oraz wątpliwości, które dotykają na co dzień odbiorców.

Na czym polega i co daje bajkoterapia dla dorosłych?

Bajkoterapia dla dorosłych jest narzędziem terapeutycznym stosownym zarówno w pedagogice, psychiatrii, jak i medycynie. Stanowi wsparcie dla klasycznych form leczenia zaburzeń na tle psychicznym, a swoje pozytywne skutki wykazuje w przypadkach osób:

  • po traumatycznych przeżyciach,
  • wracających do zdrowia po różnego rodzaju wypadkach i operacjach,
  • nieprzystosowanych społecznie,
  • z trudną sytuacją życiową.

Terapia polega na ukierunkowanym czytaniu specjalnych bajek tworzonych według ściśle określonego schematu, a następnie na ich omawianiu pod kątem potrzeb osób uczestniczących w zajęciach. Bardzo ważną rolę odgrywa osoba prowadząca, której wiedza i umiejętności pozwalają skutecznie zareagować na obecną sytuację pacjenta, a także efektywnie zapobiec pojawianiu się niepożądanych stanów.

CHCESZ ZACZĄĆ PROWADZIĆ ZAJĘCIA Z BAJKOTERAPII DLA DOROSŁYCH? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY

Bajkoterapia dla dorosłych wykazuje działanie:

  • relaksacyjne – osoba dorosła może zapomnieć na chwilę o występującym problemie i dać się pochłonąć ciekawej historii przy jednoczesnym odpoczynku,
  • terapeutyczne – przedstawiana fabuła i zachowanie bohaterów bardzo często potrafi wpłynąć na pacjenta, który dzięki temu może np. zerwać z nałogiem,
  • edukacyjne – każda z bajek terapeutycznych niesie również misję dydaktyczną, dzięki czemu dorośli czytelnicy mogą rozwinąć wiedzę na temat otaczającego świata.

Pisanie bajek przez dorosłych

Wiele pozytywnych skutków przynosi jednak nie tylko samo czytanie ale również tworzenie bajek przez osoby dorosłe. Warto zauważyć, że najważniejsze w tym procesie jest samo pisanie, a nie efekt końcowy – choć oczywiście może posiadać walory estetyczne oraz artystyczne. Tworząc bajkę osoba dorosła wkracza w świat emocji, ponieważ może opisać historię na podstawie swoich przeżyć, co w wielu przypadkach działa jako pewnego rodzaju oczyszczenie i przepracowanie danej traumy.

bajkoterapia dla dorosłychPisanie własnej bajki ma działanie terapeutyczne z uwagi na uzewnętrznienie się dorosłego pacjenta – tworząc na podstawie własnych doświadczeń może zawrzeć historię, której być może nigdy nie odważył się opowiedzieć. Takie wyznanie może przynieść długo oczekiwaną ulgę, ponieważ to właśnie negatywnych emocji pozbyć się jest dużo trudniej niż tych pozytywnych.

Bajkoterapia – studia podyplomowe

Absolwenci studiów wyższych, którzy dostrzegają w sobie potencjał do prowadzenia tego typu terapii lub osoby, które chciałyby zdobyć wiedzę i umiejętności przydatne w pracy o takim charakterze, mogą to zrobić dokonując zapisu na Bajkoterapia studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Kierunek trwa 3 semestry i posiada rozbudowany program, którego realizacja pozwoli poznać wszystkie najważniejsze aspekty coraz popularniejszej formy leczenia.