Biologia i chemia – kiedy można nauczać tych przedmiotów?

Czy można nauczać równocześnie chemii i biologii?

Ostatnia aktualizacja artykułu: 28 lipca 2022

Uzyskanie możliwości nauczania dwóch różnych przedmiotów dzięki ukończeniu jednego kierunku studiów podyplomowych – to zdecydowany atut w ręce przyszłego nauczyciela. Przekłada się nie tylko na zyskany czas, ale również na znaczne oszczędności dla słuchacza. Przyjrzyjmy się jak to jest możliwe, i co zawiera program nauczania.

Dwa przedmioty – jeden kierunek

Studia podyplomowe na kierunku łączonym – czyli takim, podczas którego można uzyskać uprawnienia do nauczania dwóch przedmiotów, dają dużo większe możliwości zatrudnienia, nie zabierając również czasu na studiowanie kolejno dwóch kierunków. Możliwe jest to głównie dzięki zgrupowaniu przedmiotów, których tematyka zazębia się, a tematy uzupełniają między sobą, stanowiąc niejako ciągłość w rozumieniu różnych obszarów. Aby móc studiować podyplomowo, niezbędne jest ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia; w przypadku zaś kierunków przygotowujących do pracy w szkole, wymagana jest również wiedza pedagogiczna, potwierdzona odpowiednim dokumentem.

Podczas studiów słuchacze zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą pracować jako nauczyciele tych przedmiotów. Przyszli nauczyciele chemii oraz nauczyciele biologii uczestniczą w zajęciach poruszających takie tematy, jak:

  • biologia komórki, różnorodność biologiczna, biologia ewolucyjna,
  • biochemia, biotechnologia, genetyka,
  • podstawy zoologii,
  • fizjologia roślin i zwierząt,
  • podstawy ekologii,
  • chemia ogólna i nieorganiczna,
  • chemia organiczna, fizyczna,
  • chemia analityczna i jądrowa,
  • ochrona środowiska.

Oprócz tego, w planie nauczania znajdują się przedmioty związane z metodyką nauczania, organizacją procesu nauki i działalności dydaktycznej. Jest to świetnym uzupełnieniem i przygotowaniem pedagogów do roli nauczyciela stricte tych właśnie przedmiotów.

Studia podyplomowe - Nauczanie biologii i chemii

Nauczanie przedmiotów a studia kierunkowe

Obecnie nie jest konieczne posiadanie studiów kierunkowych – magistra czy licencjatu, aby móc nauczać danego przedmiotu w szkołach. Osoby, które zadają więc sobie pytanie, jak zostać nauczycielem biologii, a które posiadają studia o zupełnie innym profilu – mogą odetchnąć z ulgą. Studia podyplomowe to idealne rozwiązanie dla każdego, kto posiada już wykształcenie wyższe, jednak chciałby się przebranżowić, rozwinąć swoje kompetencje bądź uzyskać nowe kwalifikacje. Jest to szczególnie istotne w przypadku nauczycieli – niestety, jest ich coraz mniej, dlatego każdy specjalista w danej dziedzinie jest na wagę złota – a co dopiero w dwóch! Zatem chemia studia łączona z biologią to wybór, który pozwoli na pewną i stabilną pracę.