Grupy uczniów, dla których przeprowadzana jest rewalidacja i terapia pedagogiczna

Ostatnia aktualizacja artykułu: 27 kwietnia 2023

Na przestrzeni ostatnich lat polski system edukacyjny znacznie rozwinął się pod kątem pomocy uczniom, u których zdiagnozowano trudności rozwojowe. Aktualnie w szkołach przeprowadzana jest rewalidacja i terapia pedagogiczna w postaci różnych form specjalnych zajęć, które mają na celu wszechstronny rozwój uczniów oraz zminimalizowanie przyczyn i objawów różnych zaburzeń.  Na efektywność tego typu zajęć wpływa fakt, iż są one prowadzone przez osoby posiadające odpowiednie przygotowanie – zarówno pod kątem merytorycznym, jak również praktycznym.

Pedagogika rewalidacyjna a terapia pedagogiczna

W literaturze z obszaru pedagogiki specjalnej często pojawia się termin rewalidacja, którego nazwa wywodzi się od greckiego słowa validus, czyli zdrowy. Co ciekawe, ma on dłuższą tradycję niż rehabilitacja, a został upowszechniony przez profesor Marię Grzegorzewską, uważaną za twórczyni pedagogiki specjalnej na gruncie polskim.

ZDOBĄDŹ KWALIFIKACJE DO PROWADZENIA TERAPII I REWALIDACJI ZAPISUJĄC SIĘ NA STUDIA PEDAGOGICZNE

Rewalidacja to specjalne zajęcia, które mają na celu usprawnić, skorygować i wyrównywać zaburzone funkcje rozwojowe i intelektualne uczniów. Nie ograniczają się one jednak tylko i wyłącznie do wypełnienia braków, ale także do wzmacniania mocnych stron dzieci i młodzieży. Celem pedagogiki rewalidacyjnej jest bowiem przygotowanie każdego ucznia do funkcjonowania w społeczeństwie na jak najlepszym poziomie. W przypadku osób z niepełnosprawnością głównym celem jest przywrócenie do jak najlepszej kondycji.

Terapia pedagogiczna przebiega natomiast w ramach odrębnych zajęć, czyli korekcyjnokompensacyjnych. Skupiają się na rozwoju zdolności percepcyjno-motorycznych, które są niezbędne podczas podstawowych czynności, jak czytanie czy pisanie.

Zajęcia rewalidacyjne – dla kogo?

Różne formy zajęć rewalidacyjnych przeznaczone są dla uczniów, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Dostosowuje się je indywidualnie na podstawie zaleceń w nim zawartych, ze szczególnym uwzględnieniem posiadanego stopnia i rodzaju niepełnosprawności.

Dzięki zajęciom rewalidacyjnym, uczniowie ćwiczą m.in.:

  • pamięć i spostrzegawczość,
  • koncentrację,
  • logiczne myślnie,
  • czynności samoobsługowe,
  • dużą i małą motorykę,
  • podstawowe czynności szkolne (pisanie, czytanie, liczenie).

terapia i rewalidacja

Dla kogo przeznaczona jest terapia pedagogiczna?

Z kolei zajęcia z zakresu terapii pedagogicznej są przeznaczone dla grup uczniów:

  • posiadających opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej o trudnościach w nauce, czytaniu i pisaniu lub z ryzykiem dysleksji,
  • z powyższymi trudnościami, którzy nie posiadają dokumentu z poradni lub są w trakcie diagnozy,
  • posiadający orzeczenie, w których wskazana jest terapia pedagogiczna.

Celem terapii pedagogicznej są ćwiczenia w zakresie m.in.:

  • spostrzegawczości wzorkowej,
  • analizy i syntezy wzrokowej oraz słuchowej,
  • myślenia abstrakcyjnego,
  • pamięci słuchowej,
  • orientacji przestrzennej.

Diagnoza i terapia pedagogiczna kwalifikacje

Efektywność zajęć zależy nie tylko od podejścia samych uczniów i stopnia ich zaburzeń, ale przede wszystkim od osoby prowadzącej tego typu zajęcia. Nauczyciele wykorzystują w tym celu wiedzę i umiejętności, które zdobywają w trakcie zdobywania uprawnień wymaganych do pracy w tym zakresie. Aby prowadzić diagnozę, rewalidację i terapię pedagogiczną, kwalifikacje można zdobyć realizując studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego.

Diagnoza i terapia pedagogiczna studia podyplomowe

Wychodząc naprzeciw potrzebom aspirujących nauczycieli terapeutów oraz rewalidatorów przygotowała kwalifikacyjne studia podyplomowe „Diagnoza, rewalidacja i terapia pedagogiczna z pedagogiką szkolną”. Opracowany w oparciu o aktualne rozporządzenia program pozwala słuchaczom w trakcie 4 semestrów zdobyć wiedzę niezbędną do pracy z dziećmi i młodzieżą posiadającymi różnego rodzaju zaburzenia.

Więcej informacji na temat kierunku znajdziesz na stronie Diagnoza i terapia pedagogiczna studia podyplomowe.