Zawód terapeuty pedagogicznego – zarobki, praca i zadania

terapeuta pedagogiczny studia

Ostatnia aktualizacja artykułu: 18 stycznia 2024

Aktualnie coraz większa liczba rodziców oraz nauczycieli dostrzega problem zaburzeń hamujących lub ograniczający rozwój psychofizyczny dzieci. Obowiązkiem przedszkola lub szkoły, do której uczęszcza uczeń z tego typu deficytami, jest organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jedną z form pomocy jest terapia pedagogiczna prowadzona przez specjalistę. W tym artykule przeanalizujemy zawód terapeuty pedagogicznego i sprawdzimy, jakie są obowiązki oraz ile może zarobić osoba pełniąca tę funkcję w przedszkolu lub szkole.

Terapia pedagogiczna – praca z uczniami o różnych deficytach

Zarówno w przedszkolu, jak i w szkole dzieci mogą liczyć na pomoc psychologiczno-pedagogiczną, która udzielana jest w celu rozpoznawania i zaspokajania indywidualnych potrzeb rozwojowych oraz edukacyjnych każdego z uczniów. Taki obowiązek wynika z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Przepisy określają, iż taka pomoc udzielana jest uczniom, którzy borykają się m.in. z:

  • niepełnosprawnością,
  • niedostosowaniem społecznym,
  • zaburzeniami zachowania lub emocji,
  • specyficznymi trudnościami w uczeniu się.

terapia pedagogiczna w przedszkolu

Jedną z formy pomocy uczniom z tego typu deficytami jest terapia pedagogiczna. Praca specjalisty może być wspierana przez rodziców uczniów, poradnie czy organizacje działające na rzecz rodziny i dzieci.

Zadania terapeuty pedagogicznego

Przepisy określają również zakres pracy terapeuty pedagogicznego wskazując na jego podstawowe obowiązki dotyczące:

  • prowadzenia badań diagnostycznych uczniów, u których podejrzewa się zaburzenia lub odchylenia rozwojowe,
  • rozpoznawania przyczyn, które utrudniają uczniom aktywne oraz pełne uczestnictwo w życiu szkolnym,
  • prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i innych zajęć o terapeutycznym charakterze.

Do zadań terapeuty pedagogicznego należy także podejmowanie profilaktycznych działań, które zapobiegają niepowodzeniom edukacyjnym uczniów, a także wspieranie nauczycieli i wychowawców w rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych.

CHCESZ ZDOBYĆ KWALIFIKACJE NIEZBĘDNE DO PRACY JAKO TERAPEUTA PEDAGOGICZNY? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE

Terapeuta pedagogiczny – zarobki uzależnione od wielu czynników

Jak widać zakres obowiązków na tym stanowisku jest dość szeroki. Pracownik pełniący tę funkcję może czuć jednak dużą satysfakcję ze swojej pracy mając możliwość realnej pomocy uczniom oraz obserwując postępy w ich psychofizycznym rozwoju. Osoby, które aspirują do pracy w zawodzie zastanawiają się często, ile zarabia terapeuta pedagogiczny. Jak się okazuje pensja zależy od wielu czynników:

  • posiadanych uprawnień,
  • miejsca zatrudnienia,
  • regionu kraju,
  • stażu i doświadczenia.

terapia pedagogiczna studia online

Studia podyplomowe dla terapeutów pedagogicznych

Na zarobki terapeuty pedagogicznego wpływają w dużej mierze jego kwalifikacje. Aby zdobyć uprawnienia do pracy jako nauczyciel specjalista terapii pedagogicznej oraz pedagog specjalny, aspirujący terapeuta może ukończyć studia podyplomowe „Diagnoza, rewalidacja i terapia pedagogiczna”. Kierunek oferowany przez naszą Uczelnię został stworzony z myślą o osobach posiadających przygotowanie pedagogiczne.

Terapia pedagogiczna – gdzie można pracować?

To, ile zarabia terapeuta pedagogiczny, uzależnione jest przede wszystkim od miejsca, w którym pracuje. Absolwent studiów może podjąć zatrudnienie w placówkach:

  • edukacyjnych,
  • opiekuńczych,
  • terapeutycznych,
  • leczniczych.

Do miejsc gdzie może pracować terapeuta pedagogiczny zaliczyć można również poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Średnie zarobki osoby zatrudnionej na tym stanowisku wynoszą około 5000 zł. Warto zwrócić uwagę, że coraz częstszą praktyką jest otwieranie własnych gabinetów, które pozwalają wygenerować znacznie większy dochód niż praca na etacie w jednym w powyższych miejsc.