Pedagogika terapeutyczna i pedagogika lecznicza – wyjaśniamy pojęcia

pedagogika terapeutyczno-lecznicza

Ostatnia aktualizacja artykułu: 29 czerwca 2023

Według statystyk liczba osób przewlekle chorych lub borykających się z dysfunkcjami narządów ruchu stale rośnie. Skala problemu narasta także w przypadku dzieci i młodzieży szkolnej, która musi mierzyć się z wieloma ograniczeniami. Aby uczniowie mogli wrócić do optymalnej sprawności, niezwykle ważna jest odpowiednio wcześnie przeprowadzona diagnoza i właściwe postępowanie, którym zajmuje się pedagogika terapeutyczna oraz lecznicza. W obszarze nauk funkcjonuje wiele specjalistycznych pojęć, które omówimy w poniższym artykule.

Pedagogika terapeutyczna

Pedagogika terapeutyczna jest nauką, która zajmuje się opracowywaniem oraz dostosowywaniem technik, metod, a także strategii wychowywania oraz nauczania dzieci i młodzieży borykającej się z ograniczeniami pod kątem emocjonalnym, społecznym, edukacyjnym i zdrowotnym. Jej celem jest wsparcie rozwoju oraz samodzielności uczniów dzięki zastosowaniu indywidualnych programów terapeutycznych oraz edukacyjnych.

Pedagogika lecznicza

Bardzo podobnym obszarem nauk, którego nie można traktować jednak zamiennie, jest pedagogika lecznicza. To dziedzina pedagogiki ukierunkowana na edukację oraz wsparcie dzieci i młodzieży głównie pod kątem intelektualnym. Mowa w szczególności o uczniach z zaburzeniami emocjonalnymi oraz z autyzmem.

pedagogika lecznicza i pedagogika terapeutyczna

Inne zajęcia o charakterze terapeutycznym

Oprócz znaczenia samego obszaru nauk, w ramach kierunku Pedagogika leczniczo-terapeutyczna stosuje się wiele innych specjalistycznych pojęć. Jednym z nich są „inne zajęcia o charakterze terapeutycznym”, do których zalicza się formy zajęć wspierające rozwój uczniów z trudnościami poprzez aktywizację w sferze artystycznej, ruchowej, sensorycznej czy poznawczej. Prowadzący zajęcia może pracować z uczniem indywidualnie lub grupowo – uzależnione jest to od potrzeb danego dziecka.

Dydaktyka specjalna

Z kolei dydaktyka specjalna skupia się wokół metodyki nauczania uczniów, u których wykryto nieprawidłowości i trudności (np. w nauce). Jej celem jest opracowywanie i wdrażanie skutecznych metod uwzgledniający indywidualny potencjał rozwojowy każdego z nich. Dzięki dydaktyce specjalnej możliwe jest tworzenie specjalnych materiałów dydaktycznych, dostosowany do konkretnych zaburzeń uczniów, a także ich wdrożenie do programów nauczania.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ KWALIFIKACJE Z ZAKRESU PEDAGOGIKI LECZNICZO-TERAPEUTYCZNEJ

Rehabilitacja społeczna

Kolejnym pojęciem stosowanym w obszarze pedagogiki leczniczo-terapeutycznej jest rehabilitacja społeczna. Jak sama nazwa wskazuje – to proces, którego celem jest przywrócenie oraz przystosowanie osób z niepełnosprawnościami do życia w społeczeństwie. Co więcej, dzięki działaniom z tego zakresu możliwe jest także dostosowanie takiej osoby do podjęcia zatrudnienia i rozwoju kariery zawodowej.

Studia podyplomowe „Pedagogika leczniczo-terapeutyczna”

Z uwagi na rosnącą skalę problemu oraz duże zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu, coraz więcej nauczycieli postanawia zdobyć przygotowanie do wykonywania zawodu pedagoga specjalnego w obszarze pedagogiki leczniczej i terapeutycznej. Dzięki bogatej i nieustannie rozwijanej ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego jest to prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Wszystko za sprawą studiów podyplomowych, dzięki którym nauczyciele zdobędą specjalistyczne przygotowanie do pracy z osobami przewlekle chorymi oraz borykającymi się z dysfunkcjami narządów ruchu. Program kierunku „Pedagogika leczniczo-terapeutyczna” stworzony został w oparciu o najnowsze Rozporządzenia, dzięki czemu słuchacze poznają wiedzę m.in. z zakresu:

  • diagnozowania potrzeb dzieci i ich rodzin,
  • zasad funkcjonowania systemu wsparcia społecznego i instytucji leczniczych,
  • terapeutycznego postępowania w pracy z dziećmi oraz młodzieżą.

Pedagogika terapeutyczna – gdzie można podjąć pracę?

Oprócz dawki niezbędnej wiedzy absolwenci uzyskują uprawnienia do nauczania w:

  • klasach integracyjnych,
  • szkołach przyszpitalnych i sanatoryjnych,
  • specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
  • placówkach służby zdrowia.

Więcej informacji na temat kierunku znajdziesz na stronie studiów.