Studia pedagogiczne Warszawa

Ostatnia aktualizacja artykułu: 24 sierpnia 2022

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: Przygotowanie Pedagogiczne dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej

Szkoły wyższe co roku przyjmują wielu nowych studentów. Okazuje się, że tylko część osób ma zaplanowaną swoją karierę zawodową i wie jakie konkretnie musi uzyskać wykształcenie, aby pracować w wymarzonym zawodzie. Oczywiście nawet kończąc jeden kierunek studiów można ukończyć też kolejny, albo zapisać się na studia podyplomowe, jeśli chcielibyśmy zmienić zawód czy w razie jakby okazało się, że potrzebujemy innego wykształcenia do podjęcia pracy, którą chcemy wykonywać. Najlepiej jednak nie marnować czasu i zrealizować studia, która od razu pomogą nam wejść na zaplanowaną ścieżkę kariery.

Studia pedagogiczne w Warszawie nie są trudne do znalezienia. Jednak zawsze trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. A przede wszystkim jeśli chcemy znaleźć zatrudnienie w szkole, to trzeba sprawdzić program nauczania na studiach pedagogicznych z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej dla zawodu nauczyciela. Po samych studiach pedagogicznych można podjąć pracę w wielu miejscach, ale nie zawsze jako nauczyciel. Dlaczego? Nauczyciel przedmiotu musi mieć po pierwsze wykształcenie przedmiotowe, a po drugie wykształcenie pedagogiczne. O ile studia pedagogiczne można zrobić bardzo szybko w ramach na przykład studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego, metodą e-learning. O tyle wykształcenie przedmiotowe to ukończenie kierunku, którego konkretnie będziemy nauczać. Oznacza to, że osoby, które chcą uczyć matematyki, muszą ukończyć matematykę, a nie na przykład analizę ekonomiczną.

Z tego powodu wiele osób najpierw kończy studia przedmiotowe z tytułem magistra lub też studia psychologiczne, po których także można pracować jako szkolny psycholog, a później kończy na przykład w formie studiów podyplomowych studia pedagogiczne. Taki sposób jest o wiele bardziej korzystny. Wybierając studia e-learning można uzyskać przygotowanie pedagogiczne w 3 semestry. Uczyć będziemy się 270 godzin oraz trzeba zaliczyć 150 godzin praktyk zawodowych, ale plan nauki możemy ustalić sobie sami. Przez co wygodnie będzie nam to połączyć ze studiami II stopnia albo z podjętą już pracą zawodową.

Zaletą nauki w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego jest też to, że jest to placówka wpisana do rejestru szkół wyższych oraz do rejestru instytucji szkoleniowych, co daje nam gwarancję, że ta szkoła spełnia wymagania MEN. A program nauczania przygotowania pedagogicznego jest tak opracowany, aby pasował do planu kształcenia nauczycieli czy innych osób pracujących w placówkach oświatowych jak na przykład szkolny psycholog. Po ukończeniu studiów otrzymamy świadectwo potwierdzające kwalifikacje zawodowe.