Studia podyplomowe Bibliotekoznawstwo – studia uzupełniające po kursie kwalifikacyjnym

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/555/studia/podyplomowe/bibliotekoznawstwo-studia-uzupelniajace-po-kursie-kwalifikacyjnym/src-BlogBiblioteko

Wciąż bardzo wiele osób korzysta z bibliotek. Można w nich znaleźć nie tylko obowiązkowe lektury szkolne, które każdy uczeń w szkole musi przeczytać. W każdej bibliotece dostępne są także nowości wydawnicze, które są światowymi bestsellerami. Korzystanie z większości bibliotek jest bezpłatne lub też wymaga wpłacenia niewielkiej opłaty za wydanie karty bibliotecznej. Jest to naprawdę bardzo niska cena, która pozwala na dostęp do setek tysięcy książek. Z drugiej zaś strony biblioteki zawsze będą potrzebne w szkołach czy na uczelniach, ponieważ nie da się ukryć, że to uczniowie i studenci najczęściej korzystają z wypożyczania książek. Można też powiedzieć, że zawód bibliotekarza czy bibliotekoznawcy nie jest przeżytkiem, a wręcz przeciwnie, jest wciąż potrzebny.

Kim jest bibliotekoznawca? Osoba taka nie zajmuje się tylko sprawdzaniem kart bibliotecznych i monitorowaniem wypożyczania książek. Zajmuje się również organizacją działania biblioteki, jej zbiorami, a nawet personelem bibliotecznym. Bibliotekoznawca odpowiada za funkcjonowanie biblioteki, ulepszanie jej działania oraz powiększanie zbiorów pod względem ich ilości, ale też jakości. Dopiero na końcu zajmuje się on użytkownikami biblioteki. W wielu miejscach tego typu organizowane są też warsztaty czy wieczorki literackie, za które również odpowiada bibliotekoznawca, dlatego można powiedzieć, że musi mieć on wiedzę z zarządzania i marketingu, ale też o literaturze.

Osoby, które chcą zostać bibliotekoznawcą mają klarowną sytuację. Można ukończyć kurs kwalifikacyjny, a potem studia podyplomowe Bibliotekoznawstwo – studia uzupełniające po kursie kwalifikacyjnym. Oczywiście można też zacząć same studia podyplomowe. Jednak będą one trwały kilka semestrów dłużej niż te dedykowane dla osób po kursie. Mimo wszystko nadal jest to szybki sposób pozyskania nowych kwalifikacji zawodowych.

Studia podyplomowe na tym kierunku można znaleźć w ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Ta uczelnia prowadzi zajęcia przez e-learning, Co pozwala na zapisanie się wszystkim chętnym osobom nie zależnie od tego w jakim mieście mieszkają czy też ile mają czasu wolnego na naukę. E-learning podlega kontroli MEN, a więc program nauczania na studiach jest zgodny z wymaganiami Ministra. Sama forma nauki jest jednak bardziej dogodna dla studentów. Po ukończeniu studiów otrzymuje się stosowne świadectwo.

Studia są prowadzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.