Studia podyplomowe Logorytmika w pracy pedagogicznej

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/515/studia/podyplomowe/logorytmika-w-pracy-pedagogicznej/src-BlogLogarytmika

Logorytmika wykorzystuje terapię logopedyczną z zajęciami rytmicznymi, aby pomóc dzieciom czy dorosłym w leczeniu i rehabilitacji. Niestety nawet dzieci w przedszkolach mogą mieć problemy z poprawnym mówieniem, z prawidłowym rozwojem czy mogą mieć problemy o podłożu neurologicznym rzutujące choćby na ich ruchy ciała czy ruchy narządu mowy. Dlatego też coraz częściej przedszkola i szkoły zatrudniają osoby, które mają doświadczenie nie tylko w logopedii, ale też logorytmice, która jest coraz bardziej potrzebna przy prowadzeniu zajęć dla dzieci i młodzieży.

Połączenie terapii logopedycznej z rytmiką oddziałuje znacznie lepiej, ponieważ działa zarówno na słuch, jak i na ruch, a więc ma wpływ nie tylko na jeden element, ale na całe ciało. Dzięki temu poprawia się rozwój całościowo, nie tylko intelektualny, ale też ruchowy. Największą rolę podczas ćwiczeń słowno-ruchowych odgrywa rytm. Jednak osoba prowadząca zajęcia musi też wiedzieć, jaki rytm narzucić do konkretnych zajęć, aby faktycznie z takiej zajęć wszystkie osoby odniosły pożytek. Bardzo ważne jest też indywidualne podejście zwłaszcza do dzieci i młodzieży, które mają już odkryte zaburzenia. Jednakże logorytmikę można prowadzić też ze zdrowymi dziećmi, aby wspomagać ich rozwój i możliwości uczenia się. Nie można zakładać, że są to zajęcia tylko dla dzieci, które mają problemy. Takie zajęcia mają pomagać wszystkim. Najczęściej podczas nich wykorzystuje się muzykoterapię, muzykę z odpowiednim rytmem, a nawet śpiew. Przede wszystkim jednak wykorzystuje się wiedzę z zakresu logopedii.

Żeby móc prowadzić zajęcia z logorytmiki potrzebne będzie ukończenie stosownych kwalifikacji zawodowych. Studia podyplomowe logorytmika w pracy pedagogicznej będą najbardziej odpowiednie dla osób, które chcą wykorzystywać tę metodę w nauczaniu dzieci w przedszkolach, szkołach czy nawet w ośrodkach terapeutycznych. Program studiów podyplomowych świetnie uzupełni wiedzę logopedów, pedagogów czy nauczycieli, którą do tej pory zdobyli.

Ten kierunek można studiować w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Jest to uczelnia odpowiadająca standardom MEN, a więc z powodzeniem można tu skończyć kierunki związane z pracą w placówkach oświatowych. Studia prowadzone są na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

Warto wiedzieć, że sama uczelnia ma 20 lat doświadczenia i posiada certyfikat ISO. Zajęcia odbywają się przez e-learning, dzięki temu nawet osoby pracujące mogą się na nie zapisać i studiować kolejny kierunek.