Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/486/studia/podyplomowe/neurologopedia/src-BlogNeurologopedia
Schorzenia o podłożu neurologicznym są coraz powszechniejsze. Jednym z nich może być zaburzenie mowy. Dotyczy ono nie tylko osób dorosłych, ale też dzieci. W bardzo wielu przypadkach zaburzenia mowy wynikają z uszkodzenia albo dysfunkcji układu nerwowego. Może to prowadzić nie tylko do pojawienia się trudności z wypowiadaniem słów, ale nawet mogą pojawić się zaburzenia połykania u dzieci i osób dorosłych. Diagnostyką i terapią zaburzeń mowy przy ustaleniu, że bazują one na zaburzeniach neurologicznych zajmuje się nie logopeda, a neurologopeda. Jest to zupełnie inna dziedzina nauki, choć sam logopeda też może być pomocny w rozpoznaniu przyczyny zaburzeń i skierowaniu do odpowiedniego fachowca albo nawet mieć uprawnienia pozwalające na dalsze leczenie. Jak zostać neurologopedą?
Potrzebne będą co najmniej studia podyplomowe neurologopedia. Na takie studia można się zapisać w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Jednakże są one przeznaczone dla osób, które ukończyły już kierunek logopedia w stopniu magistra lub ukończyli pomagisterskie studia logopedyczne. Zatem, jeśli jeszcze nie podjęliśmy nauki zawodu, a interesuje nas ten, najpierw trzeba ukończyć logopedię, aby móc zacząć studia podyplomowe z neurologopedii. Dla logopedów jest to po prostu kolejna specjalizacja, której mogą się nauczyć, aby lepiej wykonywać swoją pracę.
Podczas studiów można podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i poszerzyć wiedzę. Będą one świetnym uzupełnieniem wiedzy nabytej podczas studiowania kierunku logopedia. Po ich ukończeniu można pracować w placówkach zdrowia, czy też w specjalistycznych ośrodkach, gdzie leczy się dzieci i dorosłych z dysfunkcjami rozwojowymi oraz z trudnościami w komunikowaniu się z przyczyn neurologicznych.
W Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego takie studia trwają trzy semestry, podczas których uczymy się 280 godzin oraz do zrealizowania mamy 30 godzin praktyk zawodowych w jednostce związanej z kierunkiem nauczania. Wiele osób pracujących w zawodzie logopedy interesuje się dodatkowymi studiami podyplomowymi, ale być może rezygnuje z nich z powodu braku czasu na naukę. Na tej uczelnie studia realizowane są przez e-learning, więc można się uczyć dosłownie w wolnych chwilach, aby realizować program nauczania. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala nawet bardzo zapracowanym osobom zdobyć nowe kwalifikacje. Sama uczelnia spełnia wymagania MEN i MNiSW, oraz posiada certyfikat ISO.
Studia są prowadzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.