Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/564/studia/podyplomowe/organizacja-i-zarzadzanie-oswiata-studia-uzupelniajace-po-kursie-kwalifikacyjnym/src-BlogZarzOświatą
Mylą się osoby, które myślą, że po raz ukończonej szkole już niczego nie będę musiały się uczyć. Nawet postęp technologiczny wymaga od nas dostosowania się do wszechobecnej cyfryzacji. Naprawdę w niewielu miejscach pracy można jeszcze nie korzystać z komputerów do pracy. Wiele zmian zawsze dotyczy placówek oświatowych. Co jakiś czas wprowadzane są nowe akty prawne, które choćby, tak jak ostatni z nich wydany 1 sierpnia 2017 roku, wyznaczają jakie konkretnie kwalifikacje powinni mieć nauczyciele lub dyrektorzy szkół, aby móc pracować w zawodzie. Aczkolwiek wiele zmian dotyczy też samego zarządzania szkołami, ustalania budżetu czy po prostu organizacji pracy. Dlatego wszystkie osoby, które pracują w placówkach oświatowych muszą być na bieżąco z aktami prawnymi wydawanymi przez Ministra Edukacji Narodowej oraz inne jednostki do tego uprawnione.
Na szczęście podniesienie kwalifikacji zawodowych do odpowiadających wymogom Ministra Edukacji Narodowej nie jest trudne. Przykładowo osoby, które zaczęły staż po wejściu w życie ostatniego rozporządzenia musiały wylegitymować się też posiadaniem przygotowania pedagogicznego. Można je było uzyskać w trakcie studiów na kierunku nauczycielskim lub też na studiach podyplomowych. Zatem naprawdę nie jest to wymaganie, które skutecznie zniechęci kandydatów do pracy w roli nauczyciela. Jednakże czasem ukończone kwalifikacje mogą być zbyt niskie mimo wszystko.
Dużo osób zapisuje się na kursy zawodowe, ale nie zawsze jest to najlepszy wybór. Jednak można sobie poradzić z uzyskaniem lepszego wykształcenia, bez tracenia czasu i już zainwestowanych wcześniej środków w kurs. Wystarczy zapisać się na studia podyplomowe Organizacja i zarządzanie oświatą – studia uzupełniające po kursie kwalifikacyjnym. Trwają one znacznie krócej ze względu na to, że jest to tylko uzupełnienie wiedzy zdobytej podczas kursu i podniesienie statusu wykształcenia do ukończonego wykształcenia do poziomu skończonych studiów w tej dziedzinie.
Taki kierunek można studiować w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Jest to uczelnia działająca już od 20 lat, która dodatkowo posiada certyfikat ISO. Studia realizowane są przez e-learning, dzięki czemu każda osoba może tu studiować, niezależnie od tego, gdzie mieszka lub czy pracuje na cały etat. Studia są prowadzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.