Studia podyplomowe pedagogika korekcyjna (terapia pedagogiczna)

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/654/studia/podyplomowe/pedagogika-korekcyjna-terapia-pedagogiczna/src-BlogPedKorekcyjna

Z roku na rok przybywa miejsc pracy dla terapeutów pedagogicznych. Taka praca jest bardzo potrzebna, ponieważ dzieci i młodzież, nawet jeśli nie chorują przewlekle czy też nie mają zdiagnozowanych zaburzeń, potrzebują pomocy pedagogicznej. Stres w szkole, napięcie panujące w rodzinnym domu czy też presja kolegów w szkole może odbijać się na zdrowiu psychicznym już u kilkulatków. Jeszcze do niedawna pedagog szkolny był uważany za osobę, do której za karę wysyłało się niegrzeczne dzieci lub też młodzież, która nie potrafiła się zdecydować do jakiej szkoły pójść w kolejnym etapie edukacji. Dzisiaj pedagog ma o wiele więcej zadań, a do tego jest osobnym zawodem od samego nauczyciela, który głównie jest nauczycielem przedmiotowym.

Jak można zostać pedagogiem z umiejętnościami prowadzenia terapii pedagogicznej? Warto zapisać się na studia podyplomowe pedagogika korekcyjna (terapia pedagogiczna). Takie studia oferuje między innymi Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Uczelnia ta działa już ponad 20 lat i posiada certyfikat jakości ISO, co poświadcza wysoką jakość nauki, jaką oferuje. Taki kierunek jest dostępny dla wszystkich osób, niezależnie od miejsca zamieszkania, ponieważ studiuje się go zdalnie, czyli przez Internet. Zapisując się na studia na tej uczelni, otrzymamy dostęp do platformy e-learningowej, na której każda osoba otrzymuje zgodnie ze studiowanym kierunkiem indywidualny program zajęć. W wypadku kierunku pedagogika korekcyjna zajęcia trwają 3 semestry, czyli 370 godzin nauki, w tym do zaliczenia jest 60 godzin praktyk zawodowych. Całe studia można zrealizować przez Internet, ale warto pamiętać, że nawet przy tak dogodnej formie nauki wiedza będzie sprawdzana podczas testów i egzaminów. Dlatego też taka forma studiów oferowana przez tę uczelnię akceptowana jest przez MEN.

Podczas studiów można nauczyć się aspektów pracy nauczyciela terapeuty. Po ich ukończeniu można będzie podjąć pracę między innymi w placówkach edukacyjnych czy w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, zatem ważne jest pozyskanie kompleksowej wiedzy z tych dziedzin. Podczas studiów będzie można się nauczyć jak diagnozować i prowadzić terapię dla dzieci i młodzieży. Jednak część zajęć będzie omawiać też różne formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jakich pedagog może udzielić lub też w jakich instytucjach można taką pomoc otrzymać.

Studia są prowadzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.