< powrót do oferty
Kierunek studiów: Andragogika
Rodzaj studiów: studia podyplomowe
Charakter studiów: studia kwalifikacyjne
Z wykorzystaniem metod kształcenia: online (e-learning)
Cel: Celem studiów jest wyposażenie w wiedzę i kompetencje z zakresu andragogiki, które umożliwiają organizowanie w sposób profesjonalny przedsięwzięć edukacyjnych dla osób dorosłych (zwłaszcza w kontekście ich pracy zawodowej oraz edukacji formalnej i nieformalnej prowadzonej w oparciu o idee kształcenia całożyciowego).
Czas trwania: 3 semestry; kierunek obejmuje 60 godzin praktyk
Uzyskane kwalifikacje:
Absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych dające uprawnienia do nauczania i prowadzenia różnych form kształcenia ludzi dorosłych. Uzyskane kwalifikacje są wymagane przy organizacji szkoleń z ramienia Ośrodka Rozwoju Edukacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty czy innych publicznych oraz prywatnych instytucjach organizujących szkolenia.
Absolwenci kierunku otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych potwierdzające uzyskanie kwalifikacji zawodowych z zakresu andragogiki.
Świadectwo wydawane po ukończeniu studiów podyplomowych jest zgodne z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 września 2018 r. w sprawie dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego (Dz.U. z 2018 r., poz. 1791 z późn. zm.) wydanym na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r., poz. 1668, z późn. zm.).
Nazwa zawodu: Andragog kod zawodu: 235101 według klasyfikacji zawodów i specjalności opracowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Adresaci:
Studia podyplomowe na kierunku „Andragogika” kierowane są w szczególności do osób, które ze względu na zajmowane stanowisko i wykonywany zawód chcą pogłębić i usystematyzować swoją wiedzę; nauczycieli i absolwentów wyższych uczelni planującym karierę zawodową w charakterze trenera, wykładowcy, szkoleniowca, nauczyciela w placówkach prowadzących edukację osób dorosłych (zarówno w formach szkolnych, jak i pozaszkolnych).
Zatrudnienie:
- instytucje edukacji dorosłych: szkoły, firmy szkoleniowe i edukacyjne, uniwersytety ludowe, uniwersytety trzeciego wieku,
- centra kształcenia ustawicznego i praktycznego,
- działy HR i szkoleniowe w przedsiębiorstwach,
- instytucje rynku pracy zajmujące się aktywizacją zawodową dorosłych (agencje zatrudnienia, Urzędy Pracy, Biura Karier, centra pomocy bezrobotnym),
- placówki kultury, instytucje organizujące czas wolny, placówki opieki,
- instytucje porządku publicznego oraz wsparcia społecznego,
- organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje, portale edukacyjne – prowadzące działalność edukacyjną dla dorosłych.
Przykładowe nazwy stanowisk pracy w zawodzie andragoga:
- specjalista ds. edukacji dorosłych i wspierania rozwoju edukacyjnego dorosłych,
- specjalista ds. organizacji i prowadzenia szkoleń,
- specjalista ds. zapobiegania marginalizacji społecznej osób dorosłych,
- edukator dorosłych,
- doradca/ broker edukacyjny,
- instruktor działalności oświatowej dla dorosłych,
- organizator działalności edukacyjnej dorosłych,
- organizator czasu wolnego dla dorosłych,
- koordynator rozwoju zawodowego dorosłych (kariery zawodowej),
- pośrednik na rynku edukacyjnym,
- andragog przysięgły w sądzie rodzinnym.