< powrót do oferty
Kierunek studiów: Pedagogika sądowa z mediacją
Rodzaj studiów: studia podyplomowe
Z wykorzystaniem metod kształcenia: online (e-learning)
Cel: Celem studiów na wybranym kierunku jest nabycie wiedzy oraz umiejętności z pedagogiki sądowej poszerzonej o postępowanie mediacyjne; przygotowanie słuchaczy do pracy jako mediator sądowy (w sporach karnych, z nieletnim sprawcą czynu karalnego oraz cywilnych) i pozasądowy.
Czas trwania studiów: 2 semestry
Opis kierunku:
Studia podyplomowe na ww. kierunku umożliwiają słuchaczom zdobycie wiedzy i umiejętności umożliwiających im przygotowanie do diagnozowania pedagogicznego na potrzeby organów wymiaru sprawiedliwości, a także w przypadku przejawów niedostosowania społecznego wymagających interwencji doraźnej lub psychoprofilaktycznej.
Absolwent studiów zna podstawowe metody pracy z osobami pochodzącymi ze środowisk kryminogennych, patologicznych i niewydolnych wychowawczo, pozwalających mu na profesjonalną współpracę z sądem, prokuraturą czy policją. Przygotowany jest ponadto do prowadzenia mediacji pomiędzy nieletnimi sprawcami czynów przestępczych, a ofiarami tych przestępstw.
Świadectwo wydawane po ukończeniu studiów podyplomowych jest zgodne z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 września 2018 r. w sprawie dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego (Dz.U. z 2018 r., poz. 1791 z późn. zm.) wydanym na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r., poz. 1668, z późn. zm.).
Zatrudnienie:
Absolwent kierunku może znaleźć zatrudnienie m.in. w:
- sądach,
- organach administracji publicznej,
- ośrodkach resocjalizacyjnych,
- ośrodkach pomocy społecznej,
- ośrodkach interwencji kryzysowej,
- ośrodkach mediacyjnych i socjoterapeutycznych,
- ośrodkach pozarządowych (fundacjach, stowarzyszeniach),
- w gabinetach psychologicznych i pedagogicznych.
Adresaci: Studia skierowane są do absolwentów studiów wyższych (co najmniej I stopnia), w tym w szczególności do osób zainteresowanych tematyką pedagogiki sądowej z mediacją; prawników, pedagogów, psychologów, pracowników socjalnych, kuratorów sądowych chcących podnieść swoje kompetencje mediacyjne.
Kierunek ten przeznaczony jest także dla osób, które myślą o wykonywaniu zawodu mediatora sądowego.