Przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii 2018

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne

Obecnie nauczyciele mają obowiązek przedstawić dokument potwierdzający posiadane przygotowanie pedagogiczne. Nawet osoby nauczające przedmiotów takich jak wychowanie fizyczne czy religia muszą je posiadać. Ale jak wygląda choćby przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii 2018? Czy różni się od kwalifikacji do nauczania innych przedmiotów? Otóż nie.

Warto sprawdzić jakie zasady wprowadził Minister Edukacji Narodowej. Nauczycieli obowiązują między innymi akty prawne wydawane przez to ministerstwo, więc jeśli chcemy mieć jak najbardziej aktualne informacje. Co ciekawe w wypadku wymagań dotyczących nauczycieli zmiany wprowadzane są dość często. Właśnie dlatego też nawet osoby, które już pracują w szkolnictwie muszą cały czas podwyższać kwalifikacje zawodowe. Jednakże tym bardziej młodzi kandydaci do takiej pracy muszą sprawdzać na bieżąco jeszcze w toku nauki czy ich nauka na pewno da im potrzebne kwalifikacje. Zawsze można też kwalifikacje, jak przygotowanie pedagogiczne nabyć już po ukończeniu studiów II stopnia. Zatem nawet, jeśli ktoś nie podejmował studiów z myślą o zostanie nauczycielem, wciąż ma na to szanse.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 roku omawia bardzo szczegółowo, jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel. Dotyczą one każdego nauczyciela, obojętnie od przedmiotu jakiego by chciał uczyć. Obecnie nie ma już wyszczególnienia na typ szkoły i stopień ukończonych studiów. W przeszłości było możliwe podjęcie pracy z I stopniem, ale teraz każdy nauczyciel od następnego roku szkolnego musi mieć ukończony II stopień lub jednolite studia magisterskie.

Ponadto potrzebne jest tak zwane wykształcenie przedmiotowe, czyli zdobyte na kierunku zgodnym z kierunkiem nauczania. Przykładowo osoba, która chce nauczać biologii, musi ukończyć studia na kierunku biologia lub pokrewnym, ale zgodnym z programem nauczania w szkole. Nie muszą być to jednak stopnia II stopnia, mogą być to studia podyplomowe, o ile na innym kierunku uzyskano tytuł magistra. Drugą konieczną kwalifikacją jest posiadanie przygotowania pedagogicznego. Tutaj również akceptowane są studia pedagogiczne. Wymaganiem MEN jest, aby nauka trwała co najmniej 270 godzin i zrealizowane były do niej praktyki zawodowe w ilości 150 godzin.

Takie studia oferuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która posiada wpis do rejestru szkół wyższych. Spełnia wymagania MEN i MNiSW, a co ważniejsze nauka odbywa się przez e-learning, więc jest bardzo wygodna, nawet dla osób pracujących. Tak zdobyte kwalifikacje będą ważne i akceptowane w każdym miejscu pracy, ponieważ są potwierdzone świadectwem ukończenia szkoły wyższej.