Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne
Sprawdzając swoje kwalifikacje zawodowe pod kątem oczekiwań potencjalnych pracodawców zawsze warto zwrócić uwagę czy są one zgodne również z wymaganiami MEN, co do wykonywanego zawodu. Oczywiście bardzo wiele prac można podjąć posiadając po prostu ukończoną szkołę średnią, ale są też zawody, do których trzeba mieć solidne przygotowanie. A co ważniejsze musi być ono poparte odpowiednimi dokumentami, ponieważ inaczej nie będzie miało żadnej wartości. Między innymi zawodem, w którym trzeba mieć udokumentowane wykształcenie i to wedle zasad MEN, jest zawód nauczyciela.
Obecnie nie wystarczy mieć wyższe wykształcenie w kierunku, który jest zgodny z przedmiotem szkolnym. Jest to tylko jedno z wymagań Ministra Edukacji Narodowej. Oprócz posiadania tak zwanego wykształcenia przedmiotowego, trzeba również posiadać przygotowanie pedagogiczne. I tutaj sprawa może się skomplikować, ponieważ nawet jeśli ukończyliśmy studia wyższe ze specjalizacją nauczycielską, nie oznacza to, że będzie ono uznane! Okazuje się, że tylko przygotowanie pedagogiczne, które spełnia warunki MEN zapisane w Rozporządzeniu w sprawie szczegółowego wykształcenia nauczycieli z dnia 1 sierpnia 2017 roku, będzie zaliczane jako ważne.
Co potwierdza przygotowanie pedagogiczne jako ważne? Dokumenty, które potwierdzają pozyskanie przygotowania pedagogiczne to między innymi dyplom ukończenia studiów, inny dokument wydawany przez szkołę wyższą jak świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, świadectwo ukończenia kursu kwalifikacji zawodowych czy dyplom poświadczający ukończenie nauki w zakładzie kształceni nauczycieli.
Jednakże, aby zajęcia, kurs czy studia z przygotowania pedagogicznego były uznane za ważne muszą też spełniać wymogi programowe. Program zajęć musi pozwolić na nabycie nie tylko wiedzy, ale i umiejętności z zakresu pedagogiki, psychologii oraz dydaktyki szczegółowej. Zajęcia muszą trwać co najmniej 270 godzin oraz trzeba zaliczyć powiązaną z kierunkiem praktykę zawodową w wymiarze co najmniej 150 godzin zegarowych. Ocena z praktyk zawodowych musi być pozytywna.
Jak więc widać, wcale nie tak łatwo jest pozyskać potwierdzone przygotowanie pedagogiczne. Najłatwiejszym, a zarazem najlepszym sposobem będzie zapisanie się na studia podyplomowe, które może rozpocząć każda osoba, która ukończyła co najmniej studia I stopnia. Taki kierunek oferuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która jest jednostką wpisaną do rejestru szkół wyższych, przez co mamy pewność, że program studiów będzie odpowiedni, jak i dokument, który dostaniemy na zakończenie będzie wiarygodny. Zajęcia prowadzone są metodą e-learning, co sprawia, że łatwo jest je dopasować do pracy zarobkowej czy innych studiów.