Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne
W wielu wykonywanych zawodach bardzo potrzebne lub wręcz wymagane może być przygotowanie pedagogiczne. Takie kompetencje zawodowe będą potrzebne nie tylko nauczycielom czy pracownikom przedszkola. Także psychologowie, którzy chcą pracować z młodzieżą w szkołach czy klubach sportowych muszą je posiadać. Grono zawodów, którym przyda się ta umiejętność jest naprawdę duże. Jednak pozostaje pytanie jak je zdobyć lub kto ma przygotowanie pedagogiczne po studiach?
Celem nauki tego zagadnienia jest posiadanie wiedzy pomocnej do nauczania i kształcenia innych. Warsztat pedagogiczny może być też pomocny do prowadzenia rozmów z uczniami i rodzicami, a nawet z osobami dorosłymi, które potrzebują wsparcia. W tym pomocne będzie też przygotowanie psychologiczne, dzięki któremu będziemy wiedzieć jak prowadzić rozmowy i znaleźć punkt zwrotny. W ramach przygotowania pedagogicznego nabywa się też wiedzy z zakresu dydaktyki, czyli metod i technik nauczania. Dzięki nim można lekcje czy zajęcia prowadzić lepiej i osiągać zamierzone cele edukacyjne.
Jakie studia trzeba skończyć, aby mieć przygotowanie pedagogiczne? Nie zawsze studia na kierunku pedagogika będą potrzebne. W tym wypadku, aby zdobyć przygotowanie pedagogiczne warto zapisać się na studia podyplomowe na przykład do Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Może się na nie zapisać każda osoba, obojętnie od miejsca zamieszkania, ponieważ są to studia prowadzone przez platformę e-learningową. Jest to dopuszczalna przez MEN metoda nauki, a sama szkoła widnieje w rejestrze szkół wyższych i placówek szkoleniowych.
Studiowanie w ten sposób jest bardzo proste, ale też wygodne. Można pracować zawodowo, czy jeszcze się uczyć w trybie stacjonarnym i dodatkowo studiować online. Nie trzeba też zaczekać aż rozpocznie się nowy rok akademicki, ponieważ zapisać można się każdego dnia i jeszcze w ten sam dzień zacząć zapoznawać się z materiałem. Studia w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego zgodne są z wymaganiami przez MEN dla kwalifikacji z przygotowania pedagogicznego, co oznacza, że trwają 270 godzin i trzeba zaliczyć 150 godzin praktyk zawodowych. Każda osoba, która je ukończy będzie miała kwalifikacje z zakresu przygotowania pedagogicznego odpowiednie, aby zostać na przykład nauczycielem.
Czy po innych studiach też można je zdobyć? Tutaj najważniejszą kwestią są wymagania MEN. Nauka tego zagadnienia w ramach przedmiotu czy kursu musi trwać 270 godzin i trzeba zrealizować praktyki – 150 godzin zegarowych. Jeżeli w programie studiów był ten przedmiot i spełnia wymagania godzinowe, to wystarczy uzyskać potwierdzenie zaliczenia go na dokumencie wystawianym przez uczelnię. Jednakże w praktyce może się okazać, że liczba godzin była za mała do zaliczenia go, na poczet przygotowania według definicji MEN.