Przygotowanie pedagogiczne jak udokumentować

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne

Od kiedy w życie weszło Rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli, wiele osób ma problem z udokumentowaniem posiadania wymaganego przygotowania pedagogicznego. Oczywiście skoro Rozporządzenie weszło w życie 1 sierpnia 2017 roku, to tylko osoby, które po tej dacie rozpoczęły staż nauczycielski muszą posiadać dodatkowo przygotowanie pedagogiczne. Inni, którzy byli już zatrudnieni wcześniej i pracują jako nauczyciele, nie są zobowiązani do jego posiadania, chyba że dyrektor jednostki będzie tego wymagał na przykład przy pozyskaniu awansu zawodowego.

Co do zasady można powiedzieć, że zmiana ta dotyczy młodych osób, które dopiero będą zaczynać swoją karierę zawodową. Dlatego warto jeszcze na etapie studiów zatroszczyć się o uzyskanie odpowiednich kwalifikacji. Przygotowanie pedagogiczne jak udokumentować? Okazuje się, że wcale nie jest to takie proste.

Minister Edukacji Narodowej wymaga, aby przygotowanie pedagogiczne było udokumentowane przez okazanie dyplomu ukończenia studiów, innego dokumentu jak suplement do dyplomu czy świadectwo wydawane przez szkołę wyższą, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli czy nawet dyplom ukończenia kursu zawodowego. Natomiast dokument to nie wszystko, czego wymaga MEN. Przede wszystkim samą istotną przygotowania pedagogicznego, jest kształcenie pedagoga, który umie nauczać w odpowiedni sposób, a jednocześnie osiągać efekty swojej pracy. Dlatego MEN wymaga, aby przygotowanie pedagogiczne trwało co najmniej 270 godzin nauki i obejmowało dziedziny takie jak pedagogika, psychologia i dydaktyka. Ponadto wymagane jest zrealizowanie co najmniej 150 godzin praktyk zawodowych w placówce zgodnej z kierunkiem studiów. W tym wypadku są to instytucje oświatowe. Dopiero po zaliczeniu takiej nauki i uzyskaniu dokumentu można mówić, że mamy przygotowanie pedagogiczne.

A co jeśli uczelnia prowadziła ten przedmiot przez 60 godzin? Niestety wtedy takie kwalifikacje nie spełniają podstawowego wymagania MEN. Dlatego, aby nie mieć problemów warto zapisać się na studia podyplomowe choćby w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego, gdzie dostępny jest kierunek przygotowanie pedagogiczne. Studia trwają trzy semestry i wymagane 270 godzin nauki. W programie są też do zaliczenia praktyki zawodowe. Uczelnia posiada certyfikat ISO.

Warto też zauważyć, że nauka prowadzona jest przez platformę e-learningową, co oznacza, że można uczyć się w dowolnej chwili, również bez tracenia czasu na dojazdy na uczelnię. Jest to bardzo wygodna forma nauki, zwłaszcza dla osób, które już pracują.