Przygotowanie pedagogiczne do zawodu nauczyciela

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne

Czy trzeba ukończyć przygotowanie pedagogiczne do zawodu nauczyciela? Zgodnie z zapisami zawartymi w Karcie Nauczyciela, pedagog zobowiązany jest do realizacji zadań, które wynikają z podstawowych funkcji danej szkoły, zarówno pod względem dydaktycznym, wychowawczym, jak i opiekuńczym – odnosi się więc to do kwalifikacji, które można zdobyć tylko poprzez zapisanie się na studia podyplomowe przygotowanie pedagogiczne. Nauczanie to tylko jedna z części codziennych obowiązków każdego nauczyciela. Ponadto pedagog musi wyrobić dziewiętnastogodzinny tydzień pracy, choć to tylko czas przeznaczony w klasie na prowadzeniu lekcji. Należy do tego dodać także godziny spędzone na innych czynnościach, które wlicza się do puli etatu. Łączna liczba godzin nie może jednak przekraczać 40 godzin, czyli podobnie jak w przypadku każdej umowy o pracę. Przygotowania do zajęć, opracowanie pomocy dydaktycznych, poświęcenie czasu na kwestie wychowawcze, organizacja wycieczek i wiele innych czynności, które niekiedy pochłaniają znacznie więcej czasu.

Praca nauczyciela to nie jest łatwy kawałek chleba i z tego zdają sobie doskonale sprawę władze Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Otóż w ofercie tej placówki edukacyjnej, która istnieje na rynku już praktycznie dwadzieścia lat znajdują się kierunki, które realizuje się w formie online. To niesamowicie komfortowa propozycja dla osób, które walczą nieustannie z brakiem czasu, a chciałyby rozwijać swoje umiejętności i kwalifikacje. Tym bardziej, że Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego jest placówką, która świadczy usługi oznaczone certyfikatami ISO. Dyplomy drukowane są na tych samych szablonach MEN, co w przypadku kursów odbywających się stacjonarnie, więc są ważne w oczach potencjalnego pracodawcy.

Wystarczy poświęcić na zapoznanie się z zagadnieniami dotyczącymi przygotowania pedagogicznego 270 godzin teorii i 150 godzin praktycznych. Do zapoznania się z materiałem kursant nie potrzebuje chwili w określonym czasie, lecz wyznacza go sobie we własnym zakresie. To oznacza, że jest się pod względem czasu niezależnym, w tym przypadku nie ma presji deadline, aby móc przystąpić do egzaminu końcowego. Doświadczenie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego przekuwa się na zaufanie wśród instytucji państwowych – Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wielu zadowolonych absolwentów już zaimponowało swoim pracodawcom, że mimo nieustannego braku czasu postarały się zrealizować kolejny krok ku wspinaniu się po szczeblach kariery. Przygotowanie pedagogiczne jest bardzo ważne i otwiera wiele nowych furtek w branży edukacyjnej. Nie ma co zwlekać, gdyż można wyklikać awans w swojej pracy!