Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/kursy/595/studia/podyplomowe/bibliotekoznawstwo-3-sem/src-BlogBibliotekoznawstwo
Biblioteki to nadal jedna z najczęściej odwiedzanych miejsc publicznych zarówno dla dorosłych jak i młodzieży. Codziennie korzystają z nich tysiące osób. Biblioteki można podzielić na placówki dostępne dla wszystkich oraz biblioteki szkolne i uniwersyteckie, gdzie dostęp głównie gwarantowany jest uczniom, studentom i nauczycielom. Wszystkie placówki podlegające Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewniają bogaty księgozbiór i pomoc bibliotekarzy. To właśnie osoby, które mają wykształcenie z zakresu bibliotekoznawstwa mogą pracować w bibliotekach i nie tylko wypożyczać książki, ale też nimi zarządzać, prowadzić ich marketing czy po prostu organizować różnego rodzaju wydarzenia związane z książkami i autorami. Ponadto część bibliotekarzy może być też nauczycielami, a więc mogą pracować w szkole.
Tytuł nauczyciela-bibliotekarza można uzyskać po studiach z zakresu bibliotekoznawstwa (3 sem) we Wrocławiu albo innym mieście. Jeśli jednak nie mieszkamy blisko dużego miasta to nic straconego. Można zapisać się na studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa, które trwają trzy semestry w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego – uczelni prowadzącej zajęcia online. Jest to bardzo wygodna metoda nauki, która pozwala nam się rozwijać i studiować niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, ale też, ile możemy na to poświęcić czasu. Studia online mają taką samą podstawę programową jak ten kierunek nauczany na studiach zaocznych. Jednak ich przewagą jest to, że sami wybieramy konkretny czas, w którym się uczymy. Dzięki temu można łatwo pogodzić studiowanie z innymi czynnościami, jak choćby pracą.
W Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego studia są prowadzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Oznacza to, że po takich studiach będziemy mogli pracować w bibliotekach szkolnych czy pedagogicznych jako nauczyciel-bibliotekarz. Na takie studia mogą się zapisać nauczyciele już pracujący w zawodzie, ale też osoby, które już zdobyły uprawnienia do pracy nauczyciela, ale jeszcze pracy nie podjęły. Mając dodatkowe wykształcenie znalezienie posady będzie łatwiejsze. Na takie studia mogą też zapisać się osoby bez uprawnień pedagogicznych, jednak będą one mogły pracować w bibliotekach publicznych czy też innych niż szkolne i pedagogiczne.