Ostatnia aktualizacja artykułu: 24 sierpnia 2022
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: Przygotowanie Pedagogiczne dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej
Nauczyciele to bardzo ważna grupa zawodowa. Tak naprawdę bez nich i my nie moglibyśmy uzyskać kwalifikacji zawodowych. Jednak obecnie prawo wymaga od nauczycieli posiadania bardzo wysokich kwalifikacji, aby mogli oni przekazywać wiedzę innym osobom w różnym wieku. Jeśli więc planujesz karierę zawodową jako nauczyciel lub ukończyłeś już studia wyższe związane z przedmiotem, którego naucza się w szkołach musisz wiedzieć, że kwalifikacje pedagogiczne nauczyciela wyznaczane są przez Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 2017 roku. Wszystkie osoby, które po tym czasie chcą zostać nauczycielami albo nawet uzyskać awans na wyższe stanowisko w ośrodkach edukacyjnych muszą zastosować się do wymagań określonych przez MEN w wyżej wymienionym dokumencie.
Co to zmienia w praktyce? Otóż oprócz wymaganego wykształcenia uzyskanego w szkole wyższej w kierunku przedmiotu nauczania trzeba jeszcze posiadać potwierdzone dyplomem lub świadectwem kwalifikacje pedagogiczne. Takie kwalifikacje może uzyskać w różny sposób, ale odgórnie ustalony jest minimalny zakres godzinowy nauki. Przygotowanie pedagogiczne musi obejmować co najmniej 270 godzin nauki oraz 150 godzin praktyk zawodowych. Ponadto dostępne są studia podyplomowe, które spełniają te wymagania, a do tego mają dogodną formę nauki przez platformę e-learningową. Gdzie można się na nie zapisać?
Przygotowanie pedagogiczne nauczane w formie studiów podyplomowych realizowanych przez Internet oferuje między innymi Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Uczymy się wymagane 270 godzin lekcyjnych i musimy zrealizować w dowolnej placówce oświatowej 150 godzin praktyk zawodowych, a także zdać testy zaliczeniowe i egzamin końcowy, aby zaliczyć studia. Planowany czas nauki to trzy semestry. Obecnie nauka realizowana przez Internet także jest uznawana przez MEN. Najważniejsze jest jednak znaleźć renomowaną szkołę jak Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która spełnia wymagania MEN i MNiSW, co potwierdzają choćby wpisy do rejestru szkół wyższych czy instytucji szkoleniowych. Po ukończeniu studiów podyplomowych w tej szkole otrzymuje się świadectwo ukończenia na wzorze zgodnym z wymaganiami MNiSW. Takie kwalifikacje są więc rzetelne.
A do tego bardzo wygodne w realizacji. Na studia podyplomowe można zapisać się już po ukończeniu I stopnia studiów wyższych. Zatem można równolegle studiować II stopień kierunku przedmiotowego i przygotowanie pedagogiczne na studiach podyplomowych. Jednak takie studia są też bardzo wygodnym rozwiązaniem, dla osób które pracują zawodowo i nie mają zbyt wiele wolnego czasu, aby móc dodatkowo się uczyć.