Jak efektywnie nauczać EDB?

studia dla nauczycieli - nauczanie edb

Ostatnia aktualizacja artykułu: 17 lipca 2023

Każdego dnia na całym świecie dochodzi do wielu różnych niebezpiecznych sytuacji zagrażających zdrowi i życiu. Niezwykle istotna z tego powodu jest odpowiednia reakcja, dzięki której można zapobiec różnym negatywnym skutkom takich wydarzeń. Nie dotyczy to jednak tylko dorosłych, ale również uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy uczęszczają na obowiązkowe lekcje EDB. Co to za przedmiot i jak ważna jest rola nauczyciela?

Co to EDB oznacza?

Jeszcze do niedawna w planach uczniów pojawiał się przedmiot przysposobienie obronne, który pełnił rolę przygotowawczą m.in. pod kątem pierwszej pomocy i przestrzegania zasad BHP. Aktualnie przedmiot ten zastępuje EDB, czyli edukacja dla bezpieczeństwa. Jest on realizowany w ramach obowiązkowych zajęć dla uczniów klasy VIII szkoły podstawowej, a także w I klasie szkoły średniej – liceum, technikum czy szkoły branżowej I stopnia. Przedmiot skupia się wokół zagadnień dotyczących:

  • bezpieczeństwa państwa,
  • edukacji zdrowotnej,
  • pierwszej pomocy,
  • działań ratowniczych.

edb studia online

Edukacja dla bezpieczeństwa – klasa 8

Nauka tego obszaru w takim wieku pozwala ukształtować świadomość i odpowiednie wzorce zachowań przydatne w dorosłym życiu. Uczniowie szkoły podstawowej na zajęciach z EDB poznają podstawowe prawa, jakie im przysługują, a także jak reagować, gdy nie są one przestrzegane. W klasie 8 edukacja dla bezpieczeństwa jest często pierwszą stycznością uczniów z poważniejszymi zagadnieniami dotyczących zdrowego odżywiania, dbania o własną higienę czy pierwszą pomocą.

EDB w szkole średniej

Dla nieco starszych uczniów EDB stanowi przygotowanie pod względem świadomości odnośnie polityki i obronności kraju. Dzięki zmianom programowym, które nastąpiły w 2022 r., uczniowie mogą nabyć umiejętności strzeleckiej, a także zdobyć przygotowanie niezbędne do właściwej reakcji w sytuacjach wywołanych przez działania wojenne. Nauczyciel prowadzący zajęcia z pewnością zwróci uwagę również na problematykę narkotyków i alkoholu, czyli używek, które często prowadzą do niebezpiecznych sytuacji.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ KWALIFIKACJE DO PROWADZENIA LEKCJI EDB

Jak wyglądają lekcje z EDB?

Niezwykle duży wpływ na świadomość uczniów ma nie tylko sama rozbudowana forma programu, ale również nauczyciel, od którego zależy w dużej mierze zaangażowanie uczniów w daną tematykę. Choć nieodłącznym elementem prowadzonych na lekcji zajęć będzie przekaz informacji teoretycznych, o tyle cechą wyróżniającą ten przedmiot spośród pozostałych jest nacisk na zajęcia praktyczne.

Nauczyciel może dokonać podziału na podgrupy i realizować program w formie:

  • pokazu z objaśnieniem
  • pokazu z instruktażem,
  • ćwiczeń sytuacyjnych,
  • prelekcji,
  • wykładu,
  • dyskusji dydaktycznej.

Rola nauczyciela nie ogranicza się jedynie do przekazania wiedzy z danego zakresu materiału, ale jego zadaniem jest również inspirowanie, motywacja i wspieranie w procesie pojmowania bezpieczeństwa oraz jego wagi w codziennych sytuacjach.

Studia podyplomowe EDB dla nauczycieli

Jeśli jesteś nauczycielem i chcesz zwiększyć swój etat o nauczanie EDB, możesz w tym celu zrealizować studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Kierunek „Nauczanie edukacji dla bezpieczeństwa (edb)” ma charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że w trakcie trzech semestrów słuchacze nie tylko zdobywają wiedzę z metodyki, warsztatu i organizacji pracy, ale również udokumentowane kwalifikacje do prowadzenia zajęć z tego przedmiotu.

Ogromnym atutem jest nie tylko rozbudowany program stworzony w oparciu o aktualne rozporządzenia MEN, ale również niezwykle przystępna forma kształcenia online. Nauka z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu oraz elastyczny wybór czasu nauki sprawdzi się przede wszystkim w przypadku osób, które chcą w łatwy sposób pogodzić zdobywanie wiedzy z pracą lub innymi obowiązkami. Więcej o zaletach kształcenia online przeczytasz w naszym artykule.