Jak udokumentować przygotowanie pedagogiczne?

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne

Kwalifikacje do wykonywania zawodu są bardzo ważne. Co prawda wiele osób po ukończeniu szkoły średniej czy uczelni wyższej nie pracuje w swoim zawodzie, ale nadal musi udokumentować, że skończyli dany typ szkoły. Wciąż są jednak zawody, do których trzeba przedstawić specjalistyczne kwalifikacje zawodowe, aby móc otrzymać pracę. Jednym z nich jest zawód nauczyciela lub pedagoga. Pojawienie się najnowszego Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 1 sierpnia 2017 roku wzbudziło wiele kontrowersji oraz sprawiło wiele problemów młodym osobom, które chcą dopiero rozpocząć pracę w zawodzie nauczyciela.

Obecnie od nauczycieli, którzy dopiero zaczną staż pracy wymagane jest przygotowanie przedmiotowe na przykład ukończenie wyższej szkoły w stopniu magistra z kierunku, który jest nauczany jako przedmiot w szkole, a także potrzebne jest przygotowanie pedagogiczne. Część osób może myśleć, że skoro ukończyli specjalizację nauczycielską to z automatu mają już przygotowanie odpowiednie do pracy pedagoga. Jednakże nie jest to wcale takie oczywiste. Jak udokumentować przygotowanie pedagogiczne?

Warto tutaj odwołać się do Rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2017 roku. Jasno określono tu szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, które także definiują przygotowanie pedagogiczne. Przez nie należy rozumieć nabycie umiejętności oraz wiedzy z zakresu pedagogiki, dydaktyki i psychologii. W wymiarze godzin nie mniejszym niż 270, oraz trzeba również mieć pozytywnie zaliczoną praktykę pedagogiczną w wymiarze 150 godzin zegarowych.

Dokumentem, który potwierdza uzyskanie przygotowanie pedagogiczne może być dyplom ukończenia studiów, świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, inny dokument wydawany przez szkołę wyższą, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli albo też świadectwo ukończenia zawodowego kursu kwalifikacyjnego. Jak widać nie może to być tylko część studiów. Tak naprawdę przygotowanie pedagogiczne trzeba traktować jako zrealizowanie nowego kursu lub całych studiów.

Jak je szybko uzyskać? Najlepszym sposobem będzie zapisanie się na studia podyplomowe, które można zacząć jeśli ukończyło się studia I stopnia lub wyższego. Najwygodniejszą formą są studia online, które oferuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która ma już 20 lat doświadczenia w nauczaniu kolejnych pokoleń. Ponadto posiada certyfikat ISO, który potwierdza jakość jej usług. Sama szkoła wpisana jest do rejestru szkół wyższych, co oznacza, że po ukończeniu nauki otrzymamy świadectwo zgodne ze wzorem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oferowane są tu także inne kierunku dla nauczycieli, które spełniają wymagania MEN.