Jak uzupełnić przygotowanie pedagogiczne?

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne

Mimo, że w wielu zawodach nastąpiła odgórna deregulacja, to nadal są też miejsca pracy, gdzie trzeba posiadać konkretne kwalifikacje zawodowe. Zwłaszcza jeśli są one narzucane ustawą czy rozporządzeniem, żaden pracodawca nie może tego obejść i zatrudnić kandydata, który choć ma świetny życiorys, to nie ma ustawowo narzuconych kompetencji. Jednym z popularnych zawodów, które wymagają uzyskania konkretnych dokumentów potwierdzających możliwość jego wykonania, jest zawód nauczyciela.

Kto może zostać nauczycielem? Pierwszy krok to ukończenie studiów wyższych w stopniu magistra, których zakres kształcenia obejmuje podstawę programową szkolnego przedmiotu. Przykładowo osoba, która chce uczyć matematyki w szkole, sama powinna ukończyć studia na kierunku matematyka. Najlepiej z programem kształcenia przygotowanym dla nauczycieli. Na wielu kierunkach studiów można obecnie spotkać się ze specjalizacją nauczycielską. Jednakże oprócz wykształcenia przedmiotowego należy mieć przygotowanie pedagogiczne. Może się okazać, że składając wniosek o przyjęcie do pracy trzeba będzie je uzupełnić.

Jak uzupełnić przygotowanie pedagogiczne? Najprostszym sposobem w sytuacji, gdy mamy już ukończone studia przedmiotowe, a brakuje nam tylko udokumentowanego przygotowania pedagogiczne będzie zapisanie się na studia podyplomowe. Na ten stopień studiów może zapisać się każda osoba, która ukończyła chociażby I stopień studiów wyższych. Czyli tak naprawdę można jednocześnie uczyć się na studiach podyplomowych przygotowania pedagogicznego i na studiach II stopnia przedmiotu, z którego wiedzę chcemy później przekazywać uczniom w szkole.

Takie studia podyplomowe można znaleźć w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Przygotowanie pedagogiczne trwa 3 semestry, czyli wymagane przez MEN 270 godzin nauki. Trzeba również z pozytywnym wynikiem zaliczyć 150 godzin praktyk zawodowych. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego spełnia nie tylko programowe wymagania Ministra Edukacji Narodowej, ale jest też wpisana między innymi do rejestrów szkół wyższych i instytucji szkoleniowych.

Dlaczego można tutaj szybko uzupełnić kwalifikacje z przygotowania pedagogicznego? Studia prowadzone są metodą e-learning. Dzięki temu można zapisać się w każdej chwili, bez czekania aż zbierze się grupa chętnych czy zacznie nowy semestr. Podejmując takie studia uczymy się samodzielnie z pomocą materiałów udostępnianych na platformie. Oczywiście w toku studiów trzeba też zaliczać testy cząstkowe i egzamin końcowy, więc wiedza z całą pewnością będzie sprawdzona. Po prostu tryb nauczania jest bardziej przyjemny dla studentów i pozwala oszczędzić dużo czasu.