Jakie są narzędzia pracy nauczyciela?

nauczycielskie studia pedagogiczne

Ostatnia aktualizacja artykułu: 25 października 2023

Nowoczesne rozwiązania technologiczne usprawniają procesy niemal w każdej dziedzinie życia – również w szkole. Aktualnie wykorzystywanie narzędzi multimedialnych przez nauczyciela jest absolutnym standardem wspomagającym proces nauczania. Nie tylko ułatwiają prezentowanie treści, które nauczyciel chce przekazać uczniom, ale przyspieszają zapamiętywanie najważniejszych informacji. W tym artykule przedstawimy, jakie są narzędzia pracy nauczyciela i które warto stosować w prowadzeniu zajęć.

Rola nowoczesnych narzędzi w pracy nauczyciela

Nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne przygotowują do życia w społeczeństwie informacyjnym. Jest to zadanie każdego nauczyciela – przede wszystkim edukacji wczesnoszkolnej. Nauczyciele muszą w tym celu zdobyć metodyczne umiejętności w obszarze używania aplikacji oraz urządzeń multimedialnych, aby rozwinąć wśród uczniów umiejętności wyszukiwania, porządkowania, a także wykorzystywania informacji.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PEDAGOGICZNE I ZDOBĄDŹ UPRAWNIENIA DO PRACY JAKO NAUCZYCIEL

Multimedialne narzędzia pracy nauczyciela – interaktywne tablice

Jeszcze do niedawna jedynym narzędziem pracy nauczyciela był jego głos oraz tablica, na której mógł zapisywać kredą najważniejsze informacje. Z czasem w salach lekcyjnych zaczęły pojawiać się magnetofony, które służyły przede wszystkim na lekcjach języków obcych. Dzięki nim nauczyciel może odtwarzać płyty CD z dialogami niezbędnymi do realizacji zadań. W niektórych salach zaczęły pojawiać się nawet telewizory, które umożliwiają odtwarzanie filmów – wykorzystywane np. w salach historycznych i biologicznych, gdzie nauczyciele mogą uzupełniać treści lekcji materiałami wideo.

Przełomowym narzędziem w pracy nauczyciela stały się jednak tablice interaktywne podłączone do komputera i rzutnika multimedialnego. Narzędzie to jest wykorzystywane w wielu szkołach do dziś. Wszystko dzięki możliwości interaktywnego poruszania się po danej aplikacji – powierzchnia tablicy jest panelem dotykowym, przez co nauczyciel i uczniowie mogą wykonywać różne aktywności bez konieczności podchodzenia do komputera.

Narzędzia pracy nauczyciela dla I etapu edukacji szkolnej

W czasach postępu technologicznego narzędzia multimedialne stały się efektywnym uzupełnieniem klasycznych rozwiązań. W edukacji wczesnoszkolnej nauczyciele mogą korzystać m.in. z:

  • programów nauczająco-ćwiczeniowych, które pomagają w utrwalaniu i uporządkowaniu wiedzy,
  • encyklopedii multimedialnych,
  • nagrań wideo,
  • programów testujących i sprawdzających wiedzę ucznia,
  • narzędzi służących rozwijaniu twórczości ucznia (mowa m.in. o programach graficznych czy aplikacjach do rysowania).

Jakie są narzędzia pracy nauczyciela w zakresie prezentacji treści?

Praca nauczyciela opiera się głównie na przekazywaniu treści uczniom, której objętość czasami jest bardzo duża. Aby utrzymać ich zaangażowanie przez większą część lekcji, świetnie sprawdzają się narzędzia do prezentacji:

  • Prezi – aplikacja do tworzenia prezentacji na zasadzie dużej interaktywnej mapy myśli, a treść może być dodawana w formie tekstu, zdjęć bądź materiału wideo,
  • Prezentacje Google – bardzo popularne i proste w obsłudze narzędzie, które pozwala przedstawić swoją pracę w wizualnej formie,
  • Piktochart – oprogramowanie to służy do tworzenia infografik, plakatów, raportów i prezentacji, a dużym atutem są gotowe szablony do wykorzystania.

narzędzia w pracy nauczyciela

Co jest elementem warsztatu pracy nauczyciela?

Praca nauczyciela, metody i formy przez niego stosowane, a także osiągane wyniki są w dużym stopniu zależne od warunków zagwarantowanych przez szkołę. Na warunki składa się bardzo wiele czynników, a jednym z nich jest warsztat pracy nauczyciela, do którego zalicza się jednak nie tylko wyposażenie pracowni, ale przede wszystkim wiedzę przedmiotową, metodykę prowadzenia edukacyjnych zajęć oraz posiadane kompetencje merytoryczne, dydaktyczno-metodyczne oraz wychowawcze.

Wyżej wspomniane narzędzia nie zastąpią więc odpowiedniego przygotowania do zajęć, które nauczyciel może zdobyć wybierając pedagogiczne studia podyplomowe, a także studia licencjackie dla nauczycieli.

Nauczanie matematyki i fizyki

Korzyści z wykorzystywania z multimedialnych narzędzi pracy nauczyciela

Nauczyciele, którzy posiadają odpowiednie kompetencje, wiedzę przedmiotową, a także wykorzystują multimedialne narzędzia pracy mogą dostrzec, że uczniowie:

  • są bardziej zmotywowani i skoncentrowani na lekcjach,
  • chętniej dzielą się pomysłami i są bardziej kreatywni,
  • szybciej rozwijają logiczne myślenie i zapamiętywanie,
  • częściej wchodzą w interakcje podczas lekcji – szczególnie ci uczniowie bardziej „wycofani”.