Kiedy jest przygotowanie pedagogiczne

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne

O każdej podejmowanej pracy trzeba myśleć przyszłościowo. Sporo osób już zapisując się na studia wiedziało, co dokładnie chce w życiu robić i jakie wykształcenie będzie do tego potrzebne. Jednak wciąż bardzo dużo młodych ludzi dopiero po studiach, podczas szukania pierwszej poważnej pracy odkrywa, jakie tak naprawdę wymagania mają pracodawcy. Nawet już pracując przez lata może się okazać, że zmieniły się odgórne wymagania dla wykonywanego zawodu. Są też osoby, które po ukończeniu studiów nie zdecydowały się na pracę w zawodzie, a dopiero po kilku latach postanowiły jej poszukać. I co wtedy?

Bardzo dużo zmian zawsze czeka na nauczycieli. Co prawda raz uzyskane kwalifikacje zawodowe, na przykład ukończenie zakładu kształcenia nauczycieli są ważne całe życie, jednak może się okazać, że potrzebne są kwalifikacje dodatkowe. Bardzo dużo zamieszania wprowadził obowiązek posiadania przygotowania pedagogicznego.

Obecnie, bazując na Rozporządzeniu w sprawie szczegółowych kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli z dnia 1 sierpnia 2017 roku można powiedzieć, że oprócz wykształcenia przedmiotowego potrzebne jest też przygotowanie pedagogiczne. Wymagania dla nauczycieli wyglądają następująco. Osoba, która chce zostać nauczyciel musi mieć ukończone studia II stopnia albo studia jednolite magisterskie w kierunku pedagogika i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz przygotowanie pedagogiczne. Albo może ukończyć studia II stopnia lub jednolite magisterskie w kierunku prowadzonych zajęć oraz mieć przygotowanie pedagogiczne. Możliwe jest także ukończenie dowolnych studiów z tytułem magistra, uzyskanie wykształcenia przedmiotowego na studiach podyplomowych i tutaj też trzeba mieć przygotowanie pedagogiczne.

Kiedy jest przygotowanie pedagogiczne uznawane za ważne? Bardzo dużo osób błędnie myśli, że same studia pedagogiczne równają się posiadaniu przygotowania pedagogicznego. Niestety nie jest to takie oczywiste. Minister Edukacji Narodowej ustanowił, że przez przygotowanie pedagogiczne rozumie się zajęcia z pedagogiki, psychologii i dydaktyki prowadzone przez co najmniej 270 godzin oraz zaliczenie tematycznych praktyk zawodowych zgodnych z kierunkiem kształcenia w ilości 150 godzin. Dopiero kurs czy studia, które spełniają te wymagania są ważne.

Takie studia podyplomowe można zrealizować w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego, która oferuje też inne kierunki dla pedagogów i nauczycieli. Posiada certyfikat ISO i aż 20 lat doświadczenia. Co ważniejsze prowadzi zajęcia online i spełnia wymagania MEN. A także MNiSW, ponieważ jest placówką wpisaną do rejestru szkół wyższych.