Przygotowanie pedagogiczne do nauczania biologii

Nauczanie biologii

Ostatnia aktualizacja artykułu: 13 grudnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne

Jednym z zawodów, który jest bardzo dobrze oceniany społecznie jest zawód nauczyciela. Ponadto jest to też stała i stabilna praca, ponieważ jeszcze przez długie lata nauczyciele będą potrzebni, pomimo, że częściowo zastępują ich komputery. Wiele osób, które pracuje w szkołach na etacie, dodatkowo prowadzi też własną działalność gospodarczą i udziela korepetycji czy prywatnych lekcji. Jak widać taki zawód daje naprawdę duże możliwości. Oczywiście są przedmioty do nauczania bardziej popularne lub wręcz pożądane, ponieważ w każdej szkole można ich uczyć. Jednakże nawet nauczyciele tak zwanych przedmiotów zawodowych nie mogą narzekać na brak pracy. Pozostaje jednak pytanie jak zostać nauczycielem?

Tutaj zawsze warto sprawdzić najnowszy akt prawny wydany przez Ministra Edukacji Narodowej. Obecnie obowiązuje Rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli z dnia 1 sierpnia 2017 roku. Warto sprawdzić zasady zatrudniania nauczycieli oraz wymagane wykształcenie właśnie w tym dokumencie, ponieważ będzie on najdokładniej je omawiał.

Można jednak wymagania dla nauczycieli podsumować mówiąc, że potrzebne jest ukończenie studiów II stopnia lub jednolitych magisterskich, wykształcenie przedmiotowe czyli zgodne z kierunkiem nauczania – przykładowo nauczyciel biologii powinien studiować biologię lub kierunek o podobnej podstawie programowej, oraz niezbędne jest przygotowanie pedagogiczne.

Przygotowanie pedagogiczne do nauczania biologii, języka polskiego, matematyki a nawet religii jest takie samo. Minister Edukacji Narodowej wymaga, aby przygotowanie trwało co najmniej 270 godzin nauki z zakresu pedagogiki, psychologii i dydaktyki, a także obowiązkowo trzeba zrealizować przynajmniej 150 godzin praktyk zawodowych w jednostce oświatowej najlepiej. Uzyskanie przygotowania pedagogicznego trzeba też udokumentować na przykład przedstawiając dyplom ukończonych studiów.

Gdzie można studiować taki kierunek? Najczęściej wybierane są studia podyplomowe, które można zacząć nawet po ukończeniu studiów I stopnia. Z reguły trwają one 3 semestry, a więc jeszcze przed uzyskaniem tytułu magistra można ukończyć też przygotowanie pedagogiczne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie studia ukończyć później.

Oferuje je Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego w formie e-learning. Jest to metoda akceptowana przez MEN, a sam program studiów również odpowiada standardowi kształcenia MEN. Szkoła posiada 20-letnie doświadczenie poparte certyfikatem ISO. Jest też wpisana do rejestru szkół wyższych, a więc spełnia wymagania nie tylko MEN, ale też MNiSW. Po ukończeniu studiów podyplomowych otrzymujemy stosowne świadectwo.