Przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne

Czy przygotowanie pedagogiczne jest potrzebne do nauczania religii? Czy takie kwalifikacje są wymagane dla katechety, nauczyciela, który wykłada lekcje religii? Z dniem 31 maja 2016 roku wprowadzono zmiany, które wymagają posiadania przygotowania pedagogicznego także przez nauczycieli religii. Trzeba to rozumieć jako nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki, katechetyki i dydaktyki. Także wspomniany zapis obejmuje powiązania z teologią w każdym wymiarze godzinowym. Stąd też od 2016 roku wiele osób zostało postawionych niejako „pod ścianą”, aby uzupełnić braki w swoich kwalifikacjach. Nie jest to zawsze łatwe, zważywszy, że większość tych osób nie może rzucić swoich dotychczasowych obowiązków na rzecz szkolenia, studiów podyplomowych. Także często sytuacja rodzinna staje na drodze do spokojnego rozwoju swoich kwalifikacji.

Rozwiązanie z tej patowej sytuacji znalazła Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która w ramach swojej oferty uruchomiła kierunek, który pozwala na uzyskanie uprawnień dotyczących przygotowania pedagogicznego. To jednak zgoła inna propozycja w porównaniu z tym, co proponuje konkurencja. Otóż cały program nauczania realizowany jest za pośrednictwem Internetu. Szkolenie online pozwala na rozpoczęcie nauki o dowolnej porze i z dowolnego miejsca. To komfortowe, a także ekonomiczne rozwiązanie. Nie trzeba opłacać dojazdów, ani też wyżywienia czy zakwaterowania. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego znajduje się na liście placówek, które nadają uprawnienia zawodowe. Każdy kierunek kończy się egzaminem, który pozwala uzyskać certyfikat, będący dowodem na posiadanie nowych umiejętności. Jest drukowany na tych samych wzorach, co w przypadku stacjonarnych placówek. Poza tym wszystkie usług oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego poświadczone są certyfikatami ISO. To kwestia 270 godzin teorii oraz 150 godzin praktycznych, które pozwolą na uzyskanie pełnoprawnego przygotowania pedagogicznego.

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego posiada pełne poparcie ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nie da się nie wspomnieć o tym, że wspomniana placówka od dwudziestu lat prężnie działa na rynku edukacyjnym w naszym kraju. Kadra jest doświadczona, składa się z naprawdę wybitnych specjalistów. Trzeba wziąć pod rozwagę możliwość szkolenia online, gdyż to najwygodniejsza forma nauki, a wartość zdobytych kwalifikacji w żaden sposób nie ustępuje tym, które oferują placówki stacjonarne. W przyszłości online może odbywać się więcej usług edukacyjnych zarówno w Europie, jak i na całym świecie.