Przygotowanie pedagogiczne gdzie można pracować?

Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne

Bardzo ciekawym kierunkiem studiów podyplomowych jest przygotowanie pedagogiczne. Wiele osób zapisuje się na te studia, ponieważ wymaga tego od nich nowe Rozporządzenie MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli. Jednakże nie tylko oni powinni lub wręcz muszą je posiadać.

Studia podyplomowe w kierunku przygotowanie pedagogiczne można znaleźć w ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Na tego typu studia może zapisać się każda osoba, która już ukończyła co najmniej studia I stopnia lub wyższego stopnia. Przede wszystkim jest to oferta skierowana do osób, które szybko muszą zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe, ponieważ w tej szkole studiuje się za pośrednictwem platformy e-learningowej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala ustalić sobie samodzielnie plan zajęć w ramach narzuconego programu.

Przygotowanie pedagogiczne studiuje się w tej szkole wyższej przez 3 semestry, które obejmują 270 godzin nauki oraz obowiązek zaliczenia 150 godzin praktyk zawodowych. Jest to program zgodny z wymaganiami MEN zawartymi w w/w Rozporządzeniu. Sama placówka jest wpisana na listę szkół wyższych, co oznacza, że spełnia również wymagania stawiane przez MNiSW. Po ukończeniu studiów otrzymuje się stosowne świadectwo. Dzięki niemu można zacząć szukanie pracy w oświacie.

Mając przygotowanie pedagogiczne gdzie można pracować po ukończeniu studiów podyplomowych? Jeśli dodatkowo mamy też ukończone studia przedmiotowe na kierunku zgodnym z programem nauczania szkolnego przedmiotu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostać nauczycielem. Jednakże po takich studiach można też znaleźć inne miejsca pracy, nie tylko w samej oświacie. Także osoby pracujące jako trenerzy w klubach sportowych, psychologowie szkolni czy doradcy zawodowi muszą mieć takie kwalifikacje.

Na studiach z przygotowania pedagogicznego można nauczyć się zagadnień z pedagogiki ogólnej, teorii wychowania czy pedagogiki społecznej, które przydadzą się także pracownikom ośrodków kolonijnych czy nawet opiekunom kolonii wakacyjnych. W programie studiów są również diagnoza i terapia pedagogiczna, które można potem kontynuować na kolejnym kierunku studiów lub podjąć pracę jako nauczyciel wspomagający. Oczywiście dużo tematów porusza pracę nauczyciela, ale dydaktyka ogólna, psychologia wychowawcza czy planowanie pracy dydaktycznej mogą być wiadomościami o bardzo ogólnym zastosowaniu.

Takie studia pozwolą pracować przede wszystkim jako nauczyciel w każdego typu szkole, od przedszkola, przez szkoły zawodowe nawet do szkół wyższych. Można więc powiedzieć, że otwierają drogę do stabilnej kariery zawodowej.