Ostatnia aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/oferta/src-BlogStudiaPedagogiczne
Każda osoba, która uczy się zawodu musi zaliczyć praktyki. Nie inaczej jest ze studiami czy studiami podyplomowymi na uczelniach wyższych. Również tutaj, aby ukończyć naukę trzeba nie tylko zdać wszystkie egzaminy, ale i pozytywnie zaliczyć praktyki zawodowe. Obecnie bardzo popularnym kierunkiem jest przygotowanie pedagogiczne. W tym przypadku trzeba sprawdzić, jakich konkretnie kwalifikacji wymaga MEN. Okazuje się, że za ważne uznawane jest przygotowanie pedagogiczne, które nauczane jest w wymiarze co najmniej 270 godzin oraz gdzie praktyki zawodowe trwały co najmniej 150 godzin. Te wymagania zostały zapisane w Rozporządzeniu w sprawie szczegółowych kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli z dnia 1 sierpnia 2017 roku. Dlatego po pierwsze trzeba znaleźć szkołę, która je spełnia, a po drugie miejsce praktyk zawodowych zgodne z kierunkiem nauczania, aby były one zaakceptowane.
Jedną ze szkół wyższych, które oferują przygotowanie pedagogiczne w formie studiów podyplomowych jest Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Jest to placówka wpisana do rejestru szkół wyższych, która ma certyfikat ISO i 20 lat doświadczenia na rynku usług edukacyjnych, co jasno świadczy o jej renomie. Można w niej studiować online, więc już w dniu zapisu otrzymamy dostęp do wszystkich materiałów. Ponadto takie zajęcia można rozpoczynać wtedy, kiedy mamy czas na naukę.
Przygotowanie pedagogiczne – gdzie praktyki? Zawsze można zapytać w szkole czy jednostka, którą znaleźliśmy będzie odpowiadała kierunkowi kształcenia. Ponieważ przygotowanie pedagogiczne to kierunek przeznaczony głównie dla osób, które chcą pracować w placówkach oświatowych, to najlepiej będzie wybrać do odbycia praktyk zawodowych właśnie jedną z instytucji, która kwalifikuje się jako oświatowa.
Praktyki na kierunku z zakresu przygotowania pedagogicznego należy zrealizować w szkole podstawowej lub w szkole ponadpodstawowej. Uzależnione jest to od kwalifikacji, jakie chce uzyskać słuchacz.