Ostatnia aktualizacja artykułu: 24 sierpnia 2022
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów
Psycholog to nie tylko bardzo popularny kierunek studiów, ale przede wszystkim bardzo pożądany zawód na rynku pracy. Studiować psychologię w Polsce można na dwa sposoby. Albo jako jednolite studia magisterskie, które łącznie trwają 5 lat, albo jako studia I stopnia z tytułem licencjata (które jeszcze nie uprawniają do wykonywania zawodu) i kontynuację na studiach II stopnia z tytułem magistra. Wbrew pozorom psycholog wcale nie musi pracować w ośrodkach zdrowia czy w szpitalach. Może mieć prywatny gabinet, albo pracować jako psycholog szkolny. Zdarza się też, zwłaszcza u osób, które dopiero ukończyły I stopnień studiów i już chcą pracować, że psychologowie zatrudniani są w działach rekrutacji pracowników, ponieważ na podstawie swojej wiedzy mogą znaleźć kandydata z idealnymi predyspozycjami do wykonywania danego zawodu. Jak więc widać miejsc pracy jest wiele.
Z roku na rok coraz więcej szkół poszukuje jednak na etat psychologa szkolnego. Czy osoba po studiach magisterskich w dziedzinie psychologii może podjąć taką pracę? Niestety nie. Jednak bardzo szybko można uzyskać potrzebne kwalifikacje zawodowe. Aby móc pracować w szkołach potrzebne jest przygotowanie pedagogiczne.
Odpowiadające wymaganiom przygotowanie pedagogiczne psychologa szkolnego można uzyskać na studiach podyplomowych, które trwają 3 semestry. Wiele osób wybiera takie studia w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego, ponieważ oferuje ona studia metodą e-learning, to znaczy przez Internet. Warto jednak wiedzieć, że sama Szkoła jest wpisana do rejestru szkół wyższych oraz do rejestru instytucji szkoleniowych, a więc ma uprawnienia pozwalające do nauki w ten sposób absolwentów innych szkół wyższych. Ponadto jednostka ta spełnia wymagania MEN czy MNiSW, o czym choćby świadczy, że to właśnie na wzorze zgodnym ze wzorem MNiSW otrzymamy świadectwo ukończonych studiów. Mimo, że są to studia przez Internet są obecnie równie ważne jak studia stacjonarne czy zaoczne.
Studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego trwają 3 semestry, które przekładają się na 270 godzin nauki oraz konieczność zrealizowania praktyk zawodowych w wymiarze 150 godzin. Jednak warto wiedzieć, że ucząc się w trybie online można samodzielnie wybrać godziny nauki. Oznacza to, że można studiować i jednocześnie pracować czy też realizować inny kierunek studiów. Mamy pełną elastyczność nauki. Dzięki temu nie trzeba brać wolnych dni w pracy, aby uczęszczać na dodatkowe zajęcia czy po prostu spędzać wolnych weekendów w szkole. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczyć się codziennie, jeśli tylko mamy na to czas, a przede wszystkim ochotę.